garnitury ślubne
Inspiracje ślubne Pan Młody

Garnitury ślubne, czyli o ubiorze Pana Młodego

Pan Młody powinien wyglądać elegancko i schludnie. W końcu to jego najważniejszy dzień w życiu. Wybór garnituru z pozoru wydaje się prosty. W praktyce może okazać się, że jest zupełnie inaczej.

Garnitury ślubne – rodzaje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wyróżnić można kilka rodzajów garnituru. Przede wszystkim chodzi o:

  • garnitur wizytowy: inaczej nazywany jest garniturem wieczorowym. Kieszenie nie posiadają patek, to proste wcięcia znajdujące się z przodu marynarki. Garnitur wizytowy powinien być w kolorze czarnym, ewentualnie granatowym lub szarym. Powinno się zapinać go na jeden guzik. Można zakładać do niego białą koszulę oraz kamizelkę. To właśnie garnitur wizytowy powinno się założyć na ślub,
  • garnitur biurowy: inaczej jest nazywany roboczym. Zazwyczaj marynarka zapinana jest na dwa lub trzy guziki. Nad kieszonkami znajdują się patki. Występuje w kolorze szarym, granatowym i brązowym. Jak sama nazwa wskazuje to model, który powinno się zakładać głównie do pracy,
  • garnitur sportowy: posiada kieszenie z patkami. Występuje w jasnych odcieniach. Ewentualnie może być uszyty z ciemnego materiału, np. w kratkę. W przypadku koszuli czy krawatu nie ma żadnych ograniczeń. To „noszący” decyduje o dodatkach.

Ponadto warto jest zwrócić uwagę na fakt, że wyróżnić można garnitury dwuczęściowe lub trzyczęściowe. Jak zostało to wspomniane powyżej, najbardziej odpowiedni na ślub jest garnitur wizytowy.

Alternatywy dla garnituru

Tutaj przede wszystkim należy wskazać frak, smoking, żakiet angielski oraz surdut. To fantastyczne alternatywy dla garnituru. Oczywiście to stroje eleganckie i wytworne. Można je założyć na ślub. Jednak ważne jest, aby pamiętać o jednej istotnej kwestii. Raczej nie powinno się zakładać fraku czy smokingu na przyjęcie, które odbędzie się w remizie. Takie zestawienie z pewnością byłoby śmieszne.

Materiały na garnitur

Należy wskazać, że garnitur powinien być kolorze granatowym, szarym, ewentualnie czarnym. Zalecany jest zakup garnituru wykonanego z tkaniny o jednolitym wzorze. Raczej nie powinno się decydować na paski czy kratkę. Odradzany jest również zakup materiałów błyszczących.

Jak wybrać garnitur?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na marynarkę. Powinno dobrze układać się na ramionach i plecach. Bardzo ważne jest, aby rękawy miały odpowiednią długość. Mankiet koszuli powinien wystawać jeden centymetr za rękaw. Ponadto dobrze dopasowana marynarka będzie sięgała za pośladki. Na koniec należy dodać kilka słów o spodniach. Powinny sięgać do cholewki buta. Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, to można będzie mieć pewność, że garnitur jest dobrze dopasowany.

Odpowiednia koszula

Należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że koszula musi być koloru białego. Od tej reguły w zasadzie nie powinno być żadnych odstępstw. Nie ważne, czy suknia Panny Młodej jest ecru, czy różowa. Nie ma to żadnego znaczenia. Ponadto bardzo ważne jest, aby koszula była zapinana na spinki. Taka z pewnością będzie bardzo elegancka. Należy również dodać kilka słów na temat materiału, z którego powinna być uszyta koszula. Uważa się, że najlepiej jeśli jest to 100% bawełna. Jednak nie da się zaprzeczyć, że taki materiał łatwo może się pomiąć. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup koszuli bawełnianej z domieszką innego materiału. W ten sposób można mieć pewność, że koszula mniej się pomnie.

Krawat czy muszka?

W zasadzie to od gustu przyszłego Pana Młodego zależy czy założy muszkę, czy krawat. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać kolor. Powinien być szary, ewentualnie srebrny. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z jedwabiu. Często zdarza się tak, że kolor muszki czy krawatu jest dopasowywany do stroju Panny Młodej. W zasadzie istnieje taka możliwość. Wtedy stroje Pary Młodej pasują do siebie kolorystycznie.

garnitur ślubny

Czym jest butonierka?

Na początku należy jasno powiedzieć, że butonierka to nie mała kieszonka, znajdująca się na górze marynarki, czy stroik z kwiatów. Butonierka to niewielkie wcięcie na guzik, znajdujące się na marynarce. To właśnie tam należy przypiąć stroik wykonany z kwiatów. Natomiast w kieszonce powinna znajdować się poszetka. Na koniec należy jeszcze dopowiedzieć kilka słów na temat skarpetek. Powinny być dobrane do koloru spodni.

Stylizacja Pana Młodego

Warto jest zauważyć, że Pan Młody ubrany zgodnie z powyższymi wskazówkami z pewnością będzie prezentował się fantastycznie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że stylizacja nie kończy się wyłącznie na garniturze i dobrze dopasowanych dodatkach. Należy również pamiętać o odpowiedniej fryzurze. Przyszły Pan Młody powinien odwiedzić fryzjera przynajmniej tydzień przed ślubem. Dość ciekawym tematem jest makijaż Pana Młodego. Mężczyźni rzadko kiedy decydują się na taki krok.

Zdjęcia: pixabay.com

3 komentarze

  1. Świetny artykuł. Ja osobiście – czy to do garnituru, czy to na co dzień – wolę jednak muszki. Krawaty mi się chyba przejadły – pewnie podobnie będzie za kilka lat z muchami, bo teraz szturmem opanowały męską modę. Sam zresztą o tym wspominam u siebie na blogu, gdzie przy okazji zapraszam. Pozdrawiam!

  2. Artykuł bardzo mi pomógł w doborze garnituru na ten najważniejszy dzień. Dziękuje

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*