Jak radzić sobie ze stresem?
Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres wydaje się być nieodłącznym elementem naszej codzienności – towarzyszy nam w szkole, w pracy, a nawet w domu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że długotrwałe wystawianie się na jego działanie może prowadzić do wielu groźnych chorób. W niniejszym artykule podpowiemy, jak radzić sobie ze stresem.

Stres to cichy zabójca, który zaburza pracę całego organizmu. Długotrwała ekspozycja na jego działanie prowadzi do permanentnego odczuwania podenerwowania, problemów z zasypianiem, osłabienia odporności, problemów żołądkowych, a nawet zaostrzenia objawów chorób takich jak cukrzyca, Hashimoto, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Może stanowić on także główną przyczynę problemów z sercem. Dlatego pod żadnym pozorom nie lekceważ stresu i zawczasu naucz się sobie z nim radzić.

Ćwicz

Aktywność fizyczna działa kojąco na cały organizm. Dzięki wydzielającym się endorfinom zmniejszamy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Możesz pójść na siłownię, jeździć na rowerze, rolkach czy po prostu iść na 30 minutowy spacer. Codzienna aktywność fizyczna nie tylko zmniejszy stres, ale i pozwoli poczuć się lepiej.

Relaksuj się przed snem

Każdego wieczoru dobrze jest mieć chwilę dla siebie. Długa odprężająca kąpiel czy po prostu leżenie w łóżku i słuchanie ulubionej muzyki, pozwolą ci na relaks oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Staraj się w tym czasie głęboko i spokojnie oddychać.

Nie wymagaj od siebie niemożliwego

Wciąż zabierasz pracę do domu? W mieszkaniu czeka cię kolejny etat? Zacznij odmawiać szefowi i nie bierz na siebie dodatkowych zadań. Nauka asertywności oraz umiejętność oddzielenia pracy od czasu dla siebie są bardzo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego. Niekiedy możesz sobie odpuścić nawet zwykłe, codzienne zadania – nawet jeśli pranie piętrzy się od tygodnia to nie rób sobie z tego powodu wyrzutów. Rozplanuj domowe obowiązki i przydziel je każdemu z domowników; nie denerwuj się jeśli nie będą wykonane idealnie, albo w późniejszym czasie.

Spotykaj się ze znajomymi

Spotkania ze znajomymi to świetna terapia antystresowa. Mając druha, któremu możesz zwierzać się z codziennych problemów poczujesz ulgę. Dodatkowo, ze znajomymi zwykle żartujemy, a jak wiadomo – śmiech wspomaga wydzielanie się endorfin.

Dobrze się odżywiaj

To co jemy również ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jedząc w pośpiechu, albo wybierając przetworzone pożywienie, które nie dostarcza nam żadnych składników odżywczych, nieświadomie wprowadzamy nasz organizm w stan permanentnego stresu. Jedz dużo warzyw i owoców, nie zapominaj o pełnowartościowym białku, węglowodanach oraz tłuszczach. Dzięki zdrowym i kolorowym posiłkom twój organizm będzie w stanie zapanować nad stresem.

Zrób sobie urlop

Kiedy czujesz, że ostatkiem sił pokonujesz drogę z domu do pracy, albo że stres zawładnął twoim życiem, to po prostu zrób sobie wolne i jedź na zasłużony urlop. Nie wiesz dokąd? Wybierz jedno z miejsc dostępnych pod linkiem: https://dreamtours.pl i zrób sobie wolne. Zabierz rodzinę albo jedź ze znajomymi. Tydzień wypoczynku pozwoli ci odetchnąć.

Pamiętaj jednak by na ten czas pozbyć się laptopa i telefonu – nie odpoczniesz jeżeli ciągle będziesz śledzić co się dzieje w firmie.

Zdjęcia: Pixabay.com

4 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Zgadzam się z podanymi przez Ciebie propozycjami. Największą moc mają spotkania ze znajomymi, czasami nawet mały spacer potrafi bardzo podnieść psychicznie. Rozmowa z przyjacielem jest chyba najbardziej niedocenianą formą terapii 🙂

  2. Przydatne rady, większość z nas zapomina, że takie proste rzeczy mogą nam pomóc w walce ze stresem. Wystarczy kubek ciepłej herbaty, mały urlop, spotkanie ze znajomymi i już można poczuć się lepiej 🙂

  3. Najlepsza na wszystko jest właśnie aktywność fizyczna 🙂 To naprawdę pomaga!

  4. Stres przed slubem jest straszny, i sama organizacja, najlepiej wynajac organizatorke, my zrobiismy w Sali Venge, i obsluga nam bardzo pomogla w sprawach organizacyjnych. Zreszta oni najlepiej sie na tym znaaja :)))

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*