Para Młoda
Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Obowiązki rodziców Pary Młodej na ślubie

Nie da się zaprzeczyć, że ślub to wyjątkowego wydarzenia w życiu Nowożeńców, ale również ich rodziców. W końcu to ich dzieci zaczynają zupełnie nowe życie. Rola rodziców na ślubie jest bardzo ważna. To w zasadzie honorowi goście. Należy również pamiętać o tym, że rodzice Pary Młodej zazwyczaj bardzo mocno angażują się w przygotowania do ślubu. Często również ponoszą część kosztów związanych z organizacją przyjęcia.

Rodzice Pary Młodej i ich obowiązki

Dawniej obowiązki rodziców Pary Młodej były bardzo dokładnie określone. W zasadzie nie było odstępstw od tej reguły. Dziś jest zupełnie inaczej. Najczęściej jest tak, że rodzice oraz narzeczeni sami dzielą obowiązki. Ustalają kto za co odpowiada, kto będzie ponosił dane koszty. Z pewnością to bardzo dobre rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że kiedyś to rodzice za wszystko płacili. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się tak, że to narzeczeni ponoszą całkowite koszty organizacji przyjęcia. Jak wygląda tradycyjny podział kosztów związanych z organizacją przyjęcia?

Rodzice Panny Młodej pokrywają koszty związane z:

  • dopełnieniem wszystkim formalności. Uiszczają opłatę w kościele lub Urzędzie Sanu Cywilnego,
  • zatrudnieniem fotografa lub kamerzysty,
  • zatrudnieniem zespołu muzycznego lub DJ,
  • wynajęciem sali weselnej.

Rodzice Pana Młodego pokrywają koszty związane z:

  • zakupem garnituru,
  • zakupem alkoholu,
  • wynajęciem samochodu do ślubu dla Pary Młodej,
  • zakupem bukietu dla Panny Młodej,
  • organizacją podróży dla Pary Młodej.

Oczywiście obowiązki rodziców Pary Młodej nie kończą się wyłącznie na podziale kosztów związanych z organizacją przyjęcia. Rola rodziców jest o wiele większa. Tutaj przede wszystkim należy wskazać, że biorą czynny udział w organizacji przyjęcia. Pomagają w tworzeniu listy gości, doradzają narzeczonym przy wyborze menu. Bardzo często to mama Panny Młodej pomaga w wyborze pierścionka zaręczynowego. Ponadto doradza córce przy wyborze sukni ślubnej. Natomiast mama Pana Młodego pomaga w wyborze garnituru. W ostatnim czasie jednak odchodzi się o tych zwyczajów. Narzeczeni coraz częściej chcą sami decydować o wyborze menu czy stworzeniu listy gości. Rola rodziców w przygotowaniach do ślubu jest coraz mniejsza. Nadal jednak nie zmieniły się obowiązki rodziców w dniu ślubu.

Rola rodziców w dniu ślubu

W dniu ślubu rodzice odgrywają bardzo ważną rolę. Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć o błogosławieństwie. Zgodnie z tradycją odbywa się ono w domu Panny Młodej. Najpierw rodzice Panny Młodej, a następnie rodzice Pana Młodego dokonują błogosławieństwa. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo wzruszającym moment. Symbol opuszczenia domu przez Nowożeńców. Kolejne obowiązki czekają rodziców w trakcie ślubu kościelnego. Piękny obyczajem jest prowadzeniem Panny Młodej przez tatę do ołtarza. Z pewnością dla rodzica jest to wielki przywilej. Po uroczystości rodzice jako pierwsi powinni złożyć życzenia Nowożeńcom. Kolejnym obowiązkiem rodziców jest przywitanie Pary Młodej na sali weselnej. Zgodnie z zwyczajem Nowożeńcy witani są chlebem, solą, kieliszkiem wódki oraz wody. Już w trakcie przyjęcia rodzice dbają o dobrą zabawę gości. Pilnują porządku, kontaktują się z obsługą. Ponadto ojciec Pana Młodego powinien pilnować, aby nie zabrakło alkoholu na stołach. Jak widać powyżej, rodzice odgrywają bardzo ważną. Zajmują się przygotowaniami, następnie w dniu ślubu czuwają nad przebiegiem uroczystości.

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*