przyjęcie weselne
Przygotowania do ślubu

Organizacja wesela, od czego zacząć?

Organizacja wesela jest bardzo skomplikowana. Z pewnością trzeba będzie poświęcić dużo czasu i energii. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy określić wysokość budżetu, liczbę zaproszonych gości, wybrać salę weselną, dopełnić wszystkich formalności. To wszystko naprawdę nie jest proste.

Po pierwsze wybór terminu

Narzeczeni przede wszystkim powinni zastanowić się nad datą ślubu. Oczywiście należy zostawić sobie odpowiedni zapas czasu. Najlepszy termin to taki, gdzie wesele odbędzie się za rok lub dwa lata. Tylko wtedy możliwe będzie odpowiednie rozplanowanie wszystkich formalności.

Wysokość budżetu

Przede wszystkim należy określić, jakim budżetem się dysponuje. Warto jest również zapytać rodziców o wsparcie. Z pewnością ich pomoc okaże się bardzo potrzebna. Po wstępnej analizie należy zastanowić się, ile osób będzie zaproszonych. Kolejnym krokiem powinno być wstępne obliczenie kosztów wesela. Pod uwagę trzeba wziąć naprawdę wiele czynników – zakup strojów, koszt wynajęcia sali, alkoholu, napojów, ciast i tortu, wynajęcia samochodu, załatwienia formalności, dekoracji, kamerzysty, fotografa oraz zespołu. Najlepiej jest stworzyć pewnego rodzaju listę, na której będą zapisane wszystkie wydatki lub skorzystać z kalkulatora ślubnego. Po tych czynnościach należy zacząć załatwiać wszystkie formalności.

Wybór sali weselnej

sala weselna

Jeden z najważniejszych wyborów będzie dotyczył sali weselnej. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować kilka aspektów:

  • lokalizację: jest to bardzo ważne zagadnienie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce, gdzie znajduje się sala. Dobrze, jeśli jest blisko miejsca zamieszkania jednego z narzeczonego. W ten sposób można bardzo szybko dojechać na salę i dopilnować wszystkiego,
  • wielkość sali: tutaj przede wszystkim chodzi o to, aby wszyscy goście zmieścili się na sali. W końcu nie może być zbyt ciasno, a goście powinni mieć odpowiednio dużo miejsca przy stole,
  • rozłożenie pomieszczeń: jest to dość sporna kwestia. Niektórzy uważają, że sala taneczna powinna być połączona z salą jadalną, a inni uważają, że oba pomieszczenia muszą być oddzielone,
  • podłoga: bardzo ważne jest, aby podłoga na sali nie była zbyt śliska. Szczególnie chodzi o parkiet na sali tanecznej. W końcu podczas wesela łatwo można nabawić się kontuzji,
  • cena wynajmu: jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii. Bardzo wiele od niej zależy. Przede wszystkim cena nie powinna być zawyżona. Warto jest jednak zwrócić uwagę na fakt, że czasami różne usługi brane są pod uwagę przy wycenie. Istotne jest sprawdzenie, co tak naprawdę obejmuje podstawowa cena.

Po wyborze sali weselnej trzeba będzie podpisać umowę przedwstępną, która niejako stanowi zabezpieczenie zarówno dla wynajmujących jak i właściciela lokalu. W momencie podpisania dokumentu należy również wpłacić wstępną opłatę, która zazwyczaj wynosi nie więcej niż 10% całej kwoty.

Grafika: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*