poprawiny
Inspiracje ślubne Pomysł na ślub Porady ślubne

Organizujemy poprawiny – co, gdzie, za ile?

Kiedyś wesela trwały nawet kilka dni. Dziś czasy się zmieniły. Najczęściej Młoda Para decyduje się na organizację przyjęcia wraz z poprawinami. Zarówno samo wesela, jak i poprawiny mogą mieć różną formę. Nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni najczęściej wybierają domy weselne, restauracje lub hotele. Bardziej oryginalną alternatywą jest organizacja przyjęcia na zamku czy w pałacu. Oczywiście poprawiny mogą odbywać się w zupełnie innym miejscu niż samo wesele.

Gdzie zorganizować poprawiny?

Możliwości jest bardzo dużo. Poprawiny mogą odbyć się w restauracji, domu weselnym, ale również w domu rodzinnym Panny Młodej czy Pana Młodego. Ostateczna decyzja należy do narzeczonych. Jaki będzie koszt organizacji poprawin oraz jak bardzo skomplikowane będą przygotowania przede wszystkim zależy od miejsca, gdzie będą odbywać się poprawiny.

Poprawiny w domu weselnym, restauracji, hotelu (miejscu, gdzie odbywało się przyjęcie weselne).

Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Narzeczeni najczęściej decydują się na wynajem sali weselnej od razu na dwa dni. Zazwyczaj narzeczeni płacą od talerzyka. Jest to koszt około 50-100 złoty za osobę. Dodatkowo należy doliczyć koszt zakupu alkoholu oraz ewentualnych napoi.

Poprawiny w domu rodzinnym Panny lub Pana Młodego

To również bardzo popularne rozwiązanie. Jednak organizacja poprawin w domu rodzinnym może okazać się dość skomplikowana. Przede wszystkim należy zastanowić się nad zatrudnieniem kucharki. Odpowiednio wcześniej należy zrobić zakupy. Koszt organizacji takich poprawin może oscylować w granicach 50 złoty na osobę.

Poprawiny w ogrodzie

Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych poprawin odbywających się w domu weselnym czy domu rodzinnym. Ich organizacja również może okazać się dość skomplikowana. Odpowiednio wcześniej należy zrobić zakupy. Warto jest zastanowić się nad zatrudnieniem kucharki. Koszt organizacji takich poprawin może oscylować w granicach 50 złoty na osobę – podobnie jest w przypadku organizacji poprawin w domu rodzinnym.

Atrakcje

Nie da się zaprzeczyć, że na poprawinach powinien pojawić się DJ lub zespół muzyczny. Goście mogą wspólnie pobawić się, potańczyć. Oczywiście można również pomyśleć o organizacji innych atrakcji. Przede wszystkim może to być bar kawowy, drink bar, występ iluzjonisty czy komika. Wiele zależy od decyzji narzeczonych. Nie da się ukryć, że Nowożeńcy bardzo często rezygnują z organizowania dodatkowych atrakcji na poprawinach.

Zaproszenie gości

Na poprawiny można zaprosić wszystkich gości, którzy bawili się na weselu lub wyłącznie najbliższą rodzinę. O poprawinach można poinformować gości już podczas wręczania zaproszeń. Bardzo ważne jest, aby na poprawinach przygotować kilka miejsc więcej, gdyby jednak przybyło więcej gości. To bardzo istotna kwestia.

O której godzinie?

Bardzo trudno jest określić najlepszą porę na organizację poprawin. Jednak nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni najczęściej wybierają przedział godzinowy 13-19. To jedno z najlepszych rozwiązań. Goście zaproszeni są na obiad, później mogą pobawić się, porozmawiać. Oczywiście poprawiny mogą być również zorganizowane o innej porze. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że obiad powinien być podany około godziny 13. Goście mają czas na dotarcie na poprawiny, wyspanie się. Również nie powinno się organizować zbyt późno. Wiele osób kolejnego dnia – w poniedziałek, musi iść rano do pracy. Jeśli poprawiny będą zorganizowane zbyt późno to może okazać się, że wiele osób zrezygnuje z uczestnictwa w nich.

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*