muzyka na wesele
Pomysł na ślub Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Podstawa udanej zabawy, czyli muzyka na weselu

Bardzo często słyszy się – bez muzyki nie ma dobrej zabawy. Trudno jest nie zgodzić się z tym twierdzenie. Muzyka zarówno podczas ceremonii zaślubin, jak i w trakcie przyjęcia weselnego spełnia niezwykle ważną rolę. W związku z powyższym warto jest dokładnie zastanowić się nad oprawą muzyczną ślubu oraz przyjęcia weselnego. Warto jest zauważyć, że decyzja wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się to wydawać. Poza doborem odpowiednich utworów należy również zastanowić się nad tym, czy lepiej będzie podjąć współpracę z zespołem muzycznym czy DJ. Okazuje się, że warto jest również przemyśleć podjęciem współpracy z profesjonalnym muzykiem czy chórem. W końcu oprawa muzyczna ślubu kościelnego czy cywilnego również ma duże znaczenie. Dobranie odpowiednich utworów jest w zasadzie jednym z najlepszych sposobów na uświetnienie całej uroczystości, nadanie niezwykłego charakteru. Poniżej postaramy się krok po kroku objaśnić, w jaki sposób należy dopasowywać utwory, jakie są wady oraz zalety podjęcia współpracy z DJ, zespołem, profesjonalnym muzykiem, chórem. To bardzo istotne kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim dlatego, że jak zostało to już powiedziane to wstępie – bez muzyki nie ma dobrej zabawy.

Uroczystość zaślubin

Ślub cywilny i uroczystość humanistyczna

Ślub cywilny to uroczystość, która trwa około 20 minut. W zasadzie panuje pełna dowolność przy doborze podkładu muzycznego. Oczywiście należy jednak pamiętać o pewnych granicach zdrowego rozsądku. Należy pamiętać o tym, że ślub cywilny odbywa się przed urzędnikiem państwowym, w związku z tym wybrane piosenki nie mogą być wulgarne, obraźliwe. Nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni najczęściej decydują się na dobór utworów romantycznych, wolniejszych lub szybszych. Tutaj warto jest zauważyć, że narzeczeni, którzy decydują się na występ muzyka czy zespołu podczas ślubu powinni wcześniej tą kwestię uzgodnić w Urzędzie.
W przypadku uroczystości humanistycznej obowiązują podobne zasady jak w przypadku ślubu cywilnego. Dobór podkładu muzycznego jest dowolny. Wszystko zależy od narzeczonych. Oczywiście występ muzyka czy zespołu, a bardziej ogólnie mówiąc cały przebieg uroczystości humanistycznej powinien być wcześniej uzgodniony z celebransem, który później będzie prowadził uroczystość oraz czuwał nad jej odpowiednim przebiegiem.
Poniżej prezentujemy kilka utworów muzycznych, które idealnie będą pasować jako podkład muzyczny podczas ślubu cywilnego lub uroczystości humanistycznej.

Najpopularniejsze utwory ślubne na świecie

All of Me – John Legend
Marry You – Bruno Mars
Thinking Out Loud – Ed Sheeran
A Thousand Years – Christina Perri
Ho Hey – The Lumineers
Marry Me – Train
Lucky – Jason Mraz, Colbie Caillat
You Are The Best Thing – Ray LaMontagne
I’m Yours – Jason Mraz
Home – Edward Sharpe & The Magnetic Zeros
First Day Of My Life – Bright Eyes
Happy – Pharrell Williams
Let’s Stay Together – Al Green
Everything – Michael Bublé
Best Day Of My Life – American Authors
I Won’t Give Up – Jason Mraz
At Last – Etta James

 

Najpopularniejsze utwory ślubne w Polsce

A Sky Full of Stars – Coldplay
Rude – Magic!
Drunk in Love – Beyoncé
Rather Be (feat. Jess Glynne) – Clean Bandit
Home – Edward Sharpe & The Magnetic Zeros
Daylight – Matt and Kim
Blurred Lines – Robin Thicke
Marry You – Bruno Mars
Locked Out Of Heaven – Bruno Mars
Am I Wrong – Nico & Vinz

źródło: https://spotify.prowly.com/2141-przedstawiamy-najpopularniejsza-muzyke-slubna-w-spotify

 

Ślub kościelny i konkordatowy

Tematyka oprawy muzycznej ślubu kościelnego/ konkordatowego jest bardziej skomplikowana. Należy tutaj jasno zaznaczyć, że wybór jest dużo mocniej ograniczony. Przede wszystkim wpływ na taki stan rzeczy ma charakter uroczystości, tradycja, ale należy zauważyć również, że dobór piosenek często jest również ograniczony przez termin, w jakim odbywa się ślub, np. jeśli uroczystość ma miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia to trudno jest wyobrazić sobie uroczystość w kościele bez odśpiewania kolęd.
Należy zauważyć, że mówiąc o oprawie muzycznej ślubu kościelnego od razu nasuwa się na myśl organista. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej to właśnie organista odpowiada za oprawę muzyczną ślubu kościelnego. W niektórych parafiach jest zwyczaj, że za występ organisty podczas ślubu należy dodatkowo mu zapłacić, natomiast wyróżnić można także parafie, gdzie datek dla organisty jest już ujęty w kwocie, którą przekazuje się księdzu. Tutaj należy dodać, że warto jest dopytać w swojej parafii o możliwość wystąpienia podczas uroczystości scholi. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że występ młodych, utalentowanych osób po prostu uświetni całą uroczystość. Często również taki występ nie jest związany z żadnymi dodatkowymi opłatami. Oczywiście warto jest pokusić się o zakup drobnego upominku dla osób ze scholi.
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się występowanie na uroczystości kościelnej profesjonalnego zespołu muzycznego lub artysty występującego solo. Nie da się zaprzeczyć, że to również bardzo ciekawe rozwiązanie. Wystarczy odsłuchać utwór Ave Maria odśpiewany przez profesjonalistę, a na skórze pojawiają się ciarki. To niezwykłe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o tym, że występ powinno się wcześniej uzgodnić z proboszczem w parafii. Przede wszystkim chodzi o jasne wskazanie, że narzeczeni rezygnują z współpracy z organistą.

Poniżej prezentujemy zestawienie utworów oraz pieśni wraz z fragmentem tekstu, które mogą być zaśpiewane podczas poszczególnych etapów Mszy Świętej.

Podejście Pary Młodej do ołtarza

Marsz Mendelsona

Ave Maria
Ave Maria Gratia Plena
Maria Gratia Plena
Maria Gratia Plena
Ave Ave Dominus Tecum
Benedicta Tu In Mulieribus
Et Benedictus
Benedictus Fructus Ventris Tui
Tui Jesus

Pieśni kościelne śpiewane w trakcie Mszy Świętej

 

Gdzie miłość wzajemna i dobroć

Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego.
W jedno nas tu zgromadziła miłość Chrystusa,
weselmy się w Nim i radujmy.
Z pokorą szczerą miłujmy Boga,
i czystym sercem miłujmy się nawzajem.
Skoro wszyscy tu się gromadzimy,
strzeżmy się tego, co nas rozdziela.

 

Gdy się łączą serca dwa

Gdy się łączą ręce dwie w Imię Boże
Przy ołtarzu w uroczystym blasku świec
Wtedy zwykła ludzka miłość jest potęgą
Bo z miłością Jego wielką splata się
Kiedy łączysz serca dwa w Imię Boże
I związujesz między nimi mocną nić
Błogosławisz swoim dzieciom na wędrówkę
Pokazujesz co to znaczy umieć żyć
Pójdą odtąd na radości i na smutki
Zawsze razem, przy nim ona przy niej on
Twoja łaska szlak im będzie wyznaczała
I na zawsze pójdą razem drogą tą.
Tylko Ty mnie poprowadź
Gdy drogi pomyli los zły
I oczy mgłą zasnuje
Miej w sobie tę ufność
Nie lękaj się
A kiedy gniew świat Ci przysłoni
I zazdrość jak chwast zakiełkuje
Miej w sobie tę ufność Nie lękaj się!
Ty tylko mnie poprowadź Tobie powierzam mą drogę
Ty tylko mnie poprowadź Panie mój /2x

 

Barka

Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca słów Bożych prawdą.
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą i czyste serce.
Uwierz miłości
Uwierz miłości która szuka dziś ciebie tęskni i szlocha i woła tym echem/2x/
Ref. Miłuje ciebie mój synu córko moja
Miłuje ciebie Bóg Ojciec dzisiaj woła
Zbliż się me dziecko nie stój tak z daleka
Miłuje Ciebie Bóg ojciec dzisiaj czeka

 

Jesteś blisko mnie

Jesteś blisko mnie, a tęsknię za Duchem Twym.
Kocham kroki Twe i wiem jak pukasz do drzwi.
Przychodzisz jak ciepły wiatr, otwieram się i czuję znów, że.
Twoja miłość jak ciepły deszcz,
Twoja miłość jak morze gwiazd za dnia,
Twoja miłość sprawia, że nieskończenie dobry Święty Duch,
Ogarnia mnie.
Niech będzie chwała i cześć
Niech będzie chwała i cześć,
I uwielbienie,
Chwała i cześć Jezusowi!
Chwała, niech będzie chwała,
Tak, Jemu chwała i cześć.

Odejście Pary Młody spod ołtarza

Podobnie jak podczas podejścia Pary Młodej do ołtarza – Marsz Mendelsona lub Ave Maria.

Pamiętaj o istotnych szczegółach przed Mszą i w jej trakcie!

Tutaj warto jest wskazać kilka momentów, kiedy to warto jest zastanowić się nad cichym podkładem muzycznym. Świetnym rozwiązaniem jest śpiewanie utworów od momentu, kiedy w kościele zaczynają pojawiać się pierwsi goście. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej pierwszy utworów jest odśpiewywany dopiero w momencie podejścia Pary Młodej do ołtarza. Okazuje się, że o wiele ciekawszym rozwiązaniem jest odśpiewywanie utworów już od momentu pojawienia się pierwszych gości. Tutaj należy wskazać jeszcze jeden moment, kiedy to oprawa muzyczna odgrywa ogromną rolę. Mowa o momencie wkładania przez małżonków obrączek. Świetnym rozwiązaniem okazuje się ciche odśpiewanie w tym momencie jakiegoś spokojnego, romantycznego utworu. Z pewnością uroczystość z takim podkładem muzycznym nabierze niezwykłego charakteru.

Wesele, hej wesele tańcowało!

Temat muzyki na przyjęciu weselnym jest niezwykle skomplikowany. Oczywiście wyróżnić można kilka wskazówek dotyczących doboru odpowiednich utworów, niemniej jednak to zadanie może okazać się bardzo trudne. Przedstawimy również ciekawe propozycje utworów na pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców. Przedstawimy najpopularniejsze piosenki weselne, których nie powinno zabraknąć na Twoim weselu. Na początku warto jednak jest umówić jedno z najbardziej istotnych kwestii – wady oraz zalety podjęcia współpracy z DJ lub zespołem muzycznym.
Zespół muzyczny – jeszcze do niedawna wyłącznie zespoły zajmowały się oprawą muzyczną wesel. Nie da się zaprzeczyć, że trend na DJ-ów pojawił się stosunkowo niedawno. Na początku warto jest wskazać kilka istotnych zalet zespołu muzycznego. Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć, że zespół gra muzykę na żywo. Nie da się zaprzeczyć, że muzyka odtwarzana nigdy nie będzie mogła konkurować z muzyką na żywo. Warto jest dodać, że orkiestra z łatwością może przemieszczać się w różne miejsca – nie musi występować wyłącznie na sali. Wystarczy, że każdy muzyk zabierze ze sobą swój instrument. Warto jest zauważyć, że praktycznie każdy zespół posiada wokalistę. Najczęściej jest tak, że wokalista pełni zarazem rolę Wodzireja, zajmuje się zabawianiem gości, zapraszaniem do wspólnej zabawy, zachęcaniem. Należy również pamiętać o tym, że zespół muzyczny ma swoje wady. Na początku należy wskazać dość duże ograniczenie związane z repertuarem. Zazwyczaj zespół jest wstanie zagrać około 100 utworów. W porównaniu z DJ, gdzie praktycznie istnieje możliwość odtworzenia każdej piosenki, to repertuar zespołu jest po prostu niewielki. Należy pamiętać o tym, że na rynku wyróżnić można także kilka zespołów, których członkowie to amatorzy, którzy niestety fałszują lub co gorsza puszczają muzykę z playbacku. Istotnym minusem zespołu jest również długość przerw pomiędzy blokami muzycznymi. Tutaj należy zauważyć, że muzycy potrzebują dość dużo czasu na zregenerowanie sił.
Podjęciem współpracy z DJ to dość ciekawa alternatywa dla zespołu muzycznego. Na początek kilka zalet – można powiedzieć, że DJ ma praktycznie niczym nie ograniczony repertuar. Trudno jest również mówić o fałszowaniu przez DJ. Muzyka odtwarzana jest w wysokiej jakości. Oczywiście wśród zalet należy również wskazać możliwość odtworzenia oryginalnej wersji utworu. Współpraca z DJ ma również swoje wady. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że DJ wyłącznie odtwarza muzykę. Osoby, które są mocno przywiązane do tradycji mogą źle bawić się na przyjęciu, gdzie muzyką nie będzie zajmował się zespół, a DJ. Ponadto należy zauważyć, że ze względu na wielkość i ilość sprzętu posiadanego przez DJ nie ma mowy o szybki i dowolnym przemieszczaniu się. Niestety najczęściej jest tak, że DJ przez całe przyjęcia zajmuje jedno, przygotowane wcześniej miejsce.

Poniżej przedstawimy propozycje popularnych utworów na wesele.

Pierwszy taniec Pary Młodej

 

Kancelaria „Zabiorę Cię właśnie tam”

Zabiorę Cię…właśnie tam…
Gdzie jutra słodki smak
Zabiorę Cię…właśnie tam,
Gdzie słońce dla nas wschodzi
Zabiorę Cię…właśnie tam
Gdzie wolniej płynie czas
Zabiorę Cię…właśnie tam
Gdzie szczęściu nic nie grozi

 

Seweryn Krajewski „Wielka miłość”

Wielka miłość nie wybiera, czy jej chcemy
nie pyta nas wcale,
wielka miłość, wielka siła
zostajemy jej wierni na zawsze

 

Boys „Nasz pierwszy taniec”

I ślubuje wierność ci i że cie nie opuszczę nigdy,
I uśmiechem będę karmił cie od rana.
Kiedy z oczu popłyna łzy,
To ze szczęścia uwierz mi.
Zrobię wszystko aby miłość była dla nas.

 

Ann Winsborn „Everything I do „

Everything I do
I do for you
Every little thing you want me to
Everything I do I do for you

 

Elvis Presley “Always on my mind”

You were always on my mind
You were always on my mind
Cesaria Evora “Bésame mucho”
Que tengo miedo pederte, perderte otra vez
Quiero tenerte muy cerca mirarme en tus ojos verte junto a mi
Piensa que tal vez manana yo ya estare lejos muy lejos de ti.
Besame Besame mucho

Najpopularniejsze utwory do pierwszego tańca na świecie

Thinking Out Loud – Ed Sheeran
At Last – Etta James
Can’t Help Falling In Love – Elvis Presley, The Jordanaires
Marry Me – Train
Tenerife Sea – Ed Sheeran
You Are The Best Thing – Ray LaMontagne
First Day Of My Life – Bright Eyes
Make You Feel My Love – Adele
Everything – Michael Bublé
Lucky – Jason Mraz, Colbie Caillat
Can’t Help Falling In Love – Ingrid Michaelson
Better Together – Jack Johnson
God Gave Me You – Blake Shelton
Come Away With Me – Norah Jones
The Luckiest – Ben Folds

Podziękowania dla rodziców

 

„Mam cudownych rodziców”

Cudownych rodziców mam, Cudownych rodziców mam!
Odkryli mi każdą z dróg Po, której szłam.
Mam cudownych rodziców, bo Przyjaciółmi moimi są.
W porę rzekli mi dalej to Idź drogą swą.

 

„Radość najpiękniejszych lat”

To, co mam (to, co mam) To radość najpiękniejszych lat
To, co mam (to, co mam) To serce, które jeszcze na wszystko stać
To, co mam (to, co mam) To młodość, której nie potrafię kryć To wiara,
że Naprawdę umiem żyć – umiem żyć.

 

„Podziękowania dla rodziców”

To tyle dni, to tyle lat
Na zawsze będziecie razem tak
To przecież los połączył was
Byście przez życie szli razem tak
Za wami dni, pozostał czas
Przed wami jeszcze piękniejszy świat
Dziś chcemy wam dziękować już Bo dzięki wam my jesteśmy tu.

 

„Walc dla rodziców”

Dla rodziców ten walc żyjcie nam 200 lat
Moc radości do dnia niech wam Bóg zdrowie da
Dla rodziców ten walc wiwat niech żyją nam
Samych szczęśliwych dni dzieci dziś życzą wam.„To dzięki Wam”
Za Twój uśmiech mamo, za Twe dłonie tato,
Które nie raz dały w kość,
Za to, że jesteście zawsze blisko przy mnie
Chcę dziś podziękować Wam.
To dzięki Wam, mam teraz to co mam,
To dzięki Wam, wspanialszy jest mój świat.
Niech dobry Bóg Was strzeże,
niech Wam da Siłę i zdrowie,
byście mogli żyć sto lat.

 

Najpopularniejsze utwory weselne na świecie

Journey – Don’t Stop Believin’
The Black Eyed Peas – I Gotta Feeling
Bruno Mars – Marry You
Michael Jackson – Billie Jean
OutKast – Hey Ya!
Beyonce – Single Ladies (Put a Ring on It)
ABBA – Dancing Queen
Whitney Houston – I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)
Mark Ronson – Uptown Funk
Van Morrison – Brown Eyed Girl

Najpopularniejsze utwory weselne w Polsce

Michael Jackson – Billie Jean
ABBA – Dancing Queen
Piersi – Bałkanica
Whitney Houston – I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)
ABBA – Mamma Mia
Maroon 5 – Moves Like Jagger
Cyndi Lauper – Girls Just Want to Have Fun
The Pointer Sisters – I’m So Excited
OutKast – Hey Ya!
Earth, Wind & Fire – September

źródło: https://spotify.prowly.com/7195-najpopularniejsze-utwory-slubne-w-spotify

Przykładowy repertuar z podziałem na bloki muzyczne

nasze randes vous – KOMBI
kocham cię kochanie moje -MAANAM
gdy nie ma dzieci – KULT
daj mi tę noc – BOLTER
cykady na cykladach – MAANAM

 

rycz mała rycz -VOX
parostatek – KRAWCZYK
flames of love – GAZEBO
runaway – REY CHARLES
kawałek podłogi – MR. ZOOB
nie stało się nic – WILKI
la bamba – RITCHIE VALENS

 

still got the blues – GARY MOORE
wonderfull life – BLACK
i feel good – JAMES BROWN
u cioci na imieninach – SZWAGIER KOLASKA
sztuka latania – LADY PANK
la isla bonita – MADONNA
part time lover – STEVIE WONDER

 

stokrotka – T.LOVE
chłopaki nie płaczą – T.LOVE
trąbotwist – CZERWONO CZARNI
konik – URSZULA
i will always – WHITNEY HOUSTON

 

byłaś serca biciem – A. ZAUCHA
co ty tutaj robisz – ELEKTRYCZNE GITARY
boskie buenos – MAANAM
blue way shoes – ELVIS PRESLEY
anka ot tak – ŁZY
nogi – CZARNO CZARNI

 

black and white – KOMBII
szklana pogoda – LOMBARD
jak ja kocham cię – OT TO
baby baby – BLUE CAFE
czarny alibaba – A. ZAUCHA
słodkiego miłego życia – KOMBII
tutti frutti – LITTLE RICHARD

 

in the mood – Instrumental
jailhouse rock – ELVIS PRESLEY
czy ten pan i pani – ŁZY
macarena – LOS DEL RIO
kryzysowa narzeczona – LADY PANK
hi-fi – WANDA I BANDA
biała flaga – REPUBLIKA

 

kiedy powiem sobie dość – ONA
wytrąciłaś mnie – ELEKTRYCZNE GITARY
hit the road jack – RAY CHARLES
misirlou – PULP FICTION
prawy do lewego – KAYAH

 

zaopiekuj się mną – REZERWAT
będziesz moją panią – M. GRECHUTA
lets twist again – CHUBBY CHECKER
telefony – REPUBLIKA
take on me – A-HA
kochaj mnie kochaj – WANDA I BANDA
co ty na to – M. SZCZEŚNIAK
jej czarne oczy – IWAN I DELFIN
wspaniały świat – KOMBII
urke – WILKI

 

hej bystra woda – KAPELA
córko rybaka – WAŁY JAGIELOŃSKIE
my heart will go on – CELINE DION
jesteś szalona – BOYS
what is love – HADDEWAY
karma chameleon – CULTURE CLUB
nie będę Julią – WANDA I BANDA
you my heart you my soul – MODERN TALKING

 

nie rób tyle hałasu – MAANAM
ostatnia nocka – MALEŃCZUK
drive me crazy – SHAKIN STEVENS
cry just a little – SHAKIN STEVENS
a night like this – CARO EMERALD

 

magiczne słowa – ZYIO
one love – U2
prywatki – GĄSOWSKI
boso – ZAKOPOWER
O Hela – PIERSI
never ending story – LIMAHL
rudy się żeni – BIG CYC

 

bones of love – LIPNICKA
only you – SAVAGE
tainted love-SOFT CELL
NINA SIMONE
living next door to alice – SMOKIE

 

Zadbaj o dobrą zabawę gości!

Bez względu na to, czy zdecydujesz się zatrudnić zespół muzyczny, DJ, chór czy profesjonalnych muzyków pamiętaj o tym, że to właśnie Ty masz ostateczny głos w sprawie doboru odpowiednich utworów muzycznych. Wszelkie kwestie związane z podkładem muzycznym należy odpowiednio wcześniej uzgodnić. Nie da się zaprzeczyć, że muzyka to bardzo istotna kwestia. Bez odpowiedniej muzyki po prostu nie będzie dobrej zabawy, a goście najzwyczajniej w świecie będą się nudzić. Warto jest zauważyć, że muzyka oraz dobre jedzenie to podstawa każdego udanego przyjęcia weselnego. Bez tego, mimo nawet najszczerszych chęci nie da się dobrze bawić. W końcu to goście są najważniejsi na przyjęciu weselnym.

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

4 komentarze

  1. Dobra muzyka na przyjęciu weselnym to nie tylko udana zabawa. Kiedy zespół czy DJ porywa do tańca gości, reportaż ślubny bogatszy jest w ciekawe ujęcia uchwycone na parkiecie 🙂

  2. Zgodze się z przedmówcą, muzyka to nie tylko zabawa a ogólny klimat wesela 🙂

  3. Ważne jest także by w tak szczególnym dniu muzyka była najlepiej grana na żywo 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*