Prezent dla Pary Młodej
Porady ślubne Prezenty ślubne

Prezent dla Młodej Pary, czyli ile włożyć do koperty?

Jednym z najczęściej wręczanych prezentów przez gości dla Nowożeńców są pieniądze. Dużym problemem jest określenie, jaka kwota będzie odpowiednia – 100, 200 czy 300 złoty od osoby. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim dlatego, że wysokość wręczanej kwoty zależy od wielu czynników. Należy tu mieć na względzie stopień pokrewieństwa, ale również swoje możliwości finansowe. Nie da się zaprzeczyć, że obowiązuje pewnego rodzaju nieformalna zasada – prezent powinien wystarczyć na pokrycie kosztów związanych z wynajęciem sali weselnej oraz musi zostać jakaś kwota na małżonków.

Ile pieniędzy powinno znajdować się w kopercie?

Wysokość kwoty zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić, jaki koszt ponieśli narzeczeni. Przyjmuje się, że za talerzyk trzeba zapłacić 150-200 złoty. W takim przypadku do koperty należy włożyć 400-500 złoty od pary. Natomiast inaczej jest w przypadku wesela organizowane za granicą, kilkudniowego lub takiego, gdzie narzeczeni wynajmują pokoje dla gości. Nie da się zaprzeczyć, że przy takim weselu goście zazwyczaj wkładają do koperty te 100 lub 200 złoty więcej. Nie ma obowiązującej jednolitej stawki. Niektórzy decydują się na wręczenie 500 złoty, a inni 1000 złoty. Trudno jest znaleźć złoty środek. Goście przede wszystkim wręczają tyle pieniędzy, na ile jest ich stać. Nie da się zaprzeczyć, że wiele zależy od sytuacji materialnej. Są osoby, które mimo szczerych chęci nie mogą przekazać więcej niż 400 złoty. Należy pamiętać o tym, że dla Nowożeńców najważniejsza jest obecność gości. Nawet jeśli otrzymają niewielki prezent. Tutaj należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Często zdarza się tak, że najbliższa rodzina wręcza trochę większy prezent Młodej Parze. Zazwyczaj jest to 200 lub 300 złoty więcej. Oczywiście dziadkowie czy rodzeństwo mogą również wręczyć większą kwotę – nawet dwukrotnie lub trzykrotnie.

Pocięte gazety na prezent dla Młodej Pary?

Często słyszało się o przypadkach, gdzie Para Młoda w kopercie zamiast pieniędzy znajdowała pocięte gazety. To bardzo nieeleganckie zachowanie i nietaktowne zachowanie. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek powinny po prostu nie udawać się na wesele. Oczywiście to bardzo przykre, narzeczonym może być trudno zrozumieć taką decyzję, ale z pewnością to lepsze rozwiązanie, niż wręczenie gazet. Tutaj należy powiedzieć o jeszcze jednej kwestii. Bardzo ważne jest, aby podpisać wręczaną kopertę. Wtedy można będzie mieć pewność, że nikt nie posądzi nas o wręczenie pustej koperty.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: Pixabay.com

2 komentarze

  1. Myślę, że powinniśmy dać ciut więcej niż para młodych płaci od tzw. talerzyka.Z przyzwoitości, aby mogli sobie coś kupić od nas na pamiątkę.Czyli np 500 zł od pary.400 pokryje koszty 2 osób w restauracji i jeszcze im ciut zostanie.Oczywiście chrzestni dają więcej i tak powinno być, ale nie jest to regułą. Każdy daje tyle na ile go stać.

  2. Idealny wpis, w sumie masz racje, choć w niektórych kwestiach bym się kłóciła.
    Z pewnością Twój blog zasługuje na uznanie. Z pewnością tu jeszcze wpadnę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*