kamerzysta ślubny
Inspiracje ślubne Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Profesjonalny kamerzysta ślubny i wyjątkowe nagranie

Nie da się zaprzeczyć, że nagranie ze ślubu stanowi jedną z najbardziej wyjątkowych pamiątek. W związku z tym warto jest zadbać o to, aby nagranie było naprawdę niezwykłe. Należy pamiętać o tym, że to Para Młoda ma ogromny wpływ i ostatnie zdanie w sprawie nagrania ze ślubu oraz wesela. Tutaj należy zauważyć, że jedną z najważniejszych kwestii związanych z nagraniem weselnym jest podjęcie współpracy z profesjonalnym kamerzystą. Po czym można poznać specjalistę? Oczywiście najważniejsze jest portfolio, ale warto jest zapytać kamerzystę o doświadczenie czy sprzęt jakim dysponuje. To podstawowe kwestie dotyczące wyboru kamerzysty. Poniżej dokładniej przedstawimy wszystkie aspekty związane z wyborem kamerzysty, najważniejsze pytania, jakie warto jest zadać specjaliście. Przybliżymy również kwestię nagrań weselnych – opowiemy o nowych trendach, podpowiemy na co warto jest zwrócić uwagę, pomożemy dobrać odpowiedni podkład muzyczny.

Najlepszy kamerzysta ślubny to…

Oczywiste jest, że jakość nagrania ze ślubu oraz wesela w głównej mierze zależy od umiejętności fotografa. Niezwykle istotne jest również to, aby kamerzysta dysponował profesjonalnym sprzętem.  Jednak ważne są również inne kwestie, np. doświadczenie fotografa czy cena. Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy z wybranym fotografem? Przede wszystkim jest to:
• portfolio,
• doświadczenie,
• sprzęt,
• umiejętności,
• cena.
Nie bez znaczenia powyższe wyliczenie zostało przedstawione w takiej kolejności. Należy zauważyć, że powyższe kwestie zostały ułożone w kolejności od najważniejsze do najmniej ważnej. To bardzo istotne.

Portfolio

To najważniejsze kwestia, którą należy poruszyć z fotografem. Tylko i wyłącznie na podstawie portfolio można stwierdzić, czy odpowiada nam współpraca z wybranym kamerzystą. Portfolio to nic innego jak zestawienie prac, którymi specjalista może „pochwalić się” przed klientami. Z pewnością będą to fragmenty poprzednich nagrań z wesel. Nie da się zaprzeczyć, że tylko i wyłącznie obejrzenie portfolio daje możliwość subiektywnej oceny kamerzysty. Dlaczego subiektywnej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że to narzeczeni będą oceniać, według własnego uznania, czy podobają im się nagrania kamerzysty. Oczywiście ocena jest subiektywna, niemniej jednak warto jest zwrócić uwagę na fakt, że obejrzenie portfolio to najlepszy sposób na ocenienie, czy odpowiada nam sposób pracy danego kamerzysty. Nie da się zaprzeczyć, że trudno jest znaleźć lepszą metodę na ocenę pracy kamerzysty. Oczywiście można próbować kierować się opiniami znajomych czy recenzjami z Internetu. Jednak tutaj warto jest zauważyć, że opinie również są subiektywne – a każdy ma inny gust, każdemu może podobać się coś innego. W związku z powyższym kierowanie się opiniami innych osób może być bardzo mylne. W końcu nie wszystko co podoba się innym, musi podobać się również nam. Nie da się zaprzeczyć, że właśnie dlatego tak  bardzo istotne jest, aby osobiście zapoznać się z pracą kamerzysty, a nie kierować się wyłącznie różnymi opiniami.

Doświadczenie

„Im większe doświadczenie tym lepiej” – to zdanie do znudzenia można byłoby powtarzać. Niemniej jednak warto jest zastanowić się nad pewnymi kwestiami związanymi właśnie z doświadczeniem kamerzysty. W praktyce okazuje się, że nie zawsze jest tak, że duże doświadczenie to zaleta. Tutaj warto jest zwrócić uwagę na pewien fakt.  Przede wszystkim duże doświadczenie zazwyczaj wiąże się z większą ceną. To pewna prawidłowość, którą można zauważyć w praktycznie każdym sektorze usług. Czasami również zdarza się tak, że doświadczeni kamerzyści przekonani o swych umiejętnościach po prostu przestają inwestować w sprzęt. Oczywiście nie zawsze tak jest, niemniej jednak można spotkać się również z taką sytuacją. Czasami doświadczeni kamerzyści po prostu nie interesują się nowinkami technicznymi czy nowymi trendami. Należy jednak zauważyć, że są to wyłącznie hipotetyczne problemy, które nie zawsze muszą mieć miejsce. Przede wszystkim należy zauważyć, że doświadczenie to przede wszystkim duża zaleta. Pewna ręka kamerzysty, mądre rady, umiejętność uchwycenia najważniejszych momentów. Nie da się zaprzeczyć, że niektóre umiejętności nabywa się wyłącznie w ramach doświadczenia. Osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę po prostu nie posiadają takich umiejętności. Potrzebny jest czas, aby wszystkiego się nauczyć, zdobyć jakże cenne doświadczenie. Nie da się zaprzeczyć, że kwestia doświadczenia jest dość skomplikowana. Jak zostało to przedstawione powyżej, doświadczenie jest niezwykle cenne, ale również może być przyczyną pewnych ograniczeń, nabycia przez kamerzystę zbyt dużej pewności siebie, a co za tym idzie również słabszej jakości świadczonych usług.

Sprzęt

Niezwykle ważne jest, aby dowiedzieć się, jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. To kolejna bardzo istotna kwestia. Jak wiadomo technologia bardzo szybko się rozwija. Na rynku dostępny jest sprzęt, który pozwala na nagrywanie obrazu w bardzo wysokiej jakości. Nie da się zaprzeczyć, że nawet najlepszy kamerzysta nie jest wstanie wykonać dobrej jakości nagrania przestarzałym sprzętem. W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby dopytać kamerzystę o sprzęt, w jakiej jakości nagrywany jest film. To niezwykle istotne. Niemniej jednak do takiej rozmowy – związanej z sprzętem czy jakością nagrywania warto jest odpowiednio wcześniej się przygotować. Nie da się zaprzeczyć, że nie każdy dysponuje wiedzą na temat wideofilmowania. W związku z powyższym po rozmowie z kamerzystą może być trudno ocenić, jakim sprzętem dysponuje, czy nagranie będzie w nowoczesnej technologii. W końcu są to bardzo istotne kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Umiejętności

Umiejętności, talent – określeń jest bardzo dużo. Nie da się zaprzeczyć, że talent + doświadczenie i profesjonalny sprzęt = idealny kamerzysta. Należy wskazać, że większość umiejętności kamerzysta nabywa wraz z upływem czasu i doświadczeniem. Im więcej filmów wykona, tym więcej wie na temat tworzenia wyjątkowych nagrań ze ślubu oraz wesela. Niemniej jednak kamerzysta powinien być również utalentowany – to bardzo ważna kwestia. Nagrania tworzone przez utalentowanego profesjonalistę są niezwykłe i bardzo wyjątkowe

Cena

Niezwykle istotną kwestią jest cena nagrania. Nie da się zaprzeczyć, że cena zależy od wielu czynników. Oczywiście wyróżnić można pewien przedział cenowy. Niemniej jednak warto jest zastanowić się, od czego tak naprawdę zależy cena. Tutaj przede wszystkim należy wskazać, że dużo wyższe ceny można spotkać u doświadczonych, uznanych i cenionych kamerzystów. Natomiast tańsze usługi będą oferować osoby mniej doświadczone, które dopiero co zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w branży nagrań ze ślubu. Tutaj należy poruszyć bardzo ważną kwestię – to, że dana osoba posiada niewielkie doświadczenie oraz oferuje swe usługi w niskiej cenie wcale nie oznacza, że nagranie będzie słabej jakości. Wręcz przeciwnie. Bardzo często jest tak, że osoby nie doświadczone starają się pokazać z jak najlepszej strony, ciężko pracują, pragną zdobyć doświadczenie i uznanie. W związku z powyższym tacy kamerzyści dokładają wszelkich starań, aby ich praca podobała się narzeczonym. Celowo również obniżają cenę usług – w ten sposób mogą konkurować z doświadczonymi profesjonalistami. W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby przed wyborem odpowiedniego kamerzysty umówić się na spotkanie z osobą doświadczoną oraz taką, która posiada mniejsze doświadczenie. Niestety bardzo często zdarza się tak, że osoby bez doświadczenia są skreślane już na początku. To bardzo mylne podejście. Tak jak zostało to wskazane powyżej – najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z portfolio wybranych specjalistów.

Pytania do kamerzysty

Na rozmowę z kamerzystą warto jest odpowiednio wcześniej się przygotować. Jednym z najlepszych rozwiązań jest uprzednie przygotowanie pewnego scenariusza rozmowy. Warto jest spisać sobie pytania, które chcemy zadać kamerzyście. Poniżej przedstawiamy przykładową listę pytań, które warto jest zadać wybranemu kamerzyście.

1. Jaki jest koszt usługi i co w nią wchodzi (nagrywanie przygotowań, przyjazdu Pana Młodego, błogosławieństwo, wyjazd pod kościół, ewentualne bramki po drodze, całość mszy, czy tylko krótki reportaż z przysięgą i wymianą obrączek, wesele, czy tylko do oczepin i podziękowania dla rodziców, plener jeśli jest w czasie wesela), do której godziny nagrywane jest wesele?
2. Ile kosztuje dodatkowa godzina jego pracy?
3. Adekwatnie do fotografa – czy ma ukończony kurs i uprawnienia do filmowania w kościele?
4. Czy jest jedynym kamerzystą, czy też ma asystenta i całość jest filmowana na 2 kamery?
5. Jakie jest jego zabezpieczenie w razie awarii sprzętu i przede wszystkim jakiej jakości ma sprzęt?
6. Jakie są koszty jego dojazdu i czy trzeba gwarantować mu nocleg?
7. Jak długo trzeba czekać na film i w ilu kopiach się go dostanie?
8. Czy jest możliwość wprowadzenia poprawek, jeśli coś z obróbki się nie spodoba? Czy wiąże się to z dodatkową opłatą?
9. Czy można dać własne mp3 jako podkład dźwiękowy?
10. Jeśli będzie robiony reportaż zdjęciowy z sesji, bądź zdjęcia z dzieciństwa, to ile fotek i kiedy należy mu dać? Czy w wersji papierowej, czy w elektronicznej?
11. Czy przewiduje krótkie wypowiedzi gości wplecione w filmik?
12. Jaki długi jest cały film? (standardowo jest to ok 180 min, 2 płyty dvd)
13. Czy przewiduje nagranie „ostatniej randki” jeśli tak, to ile wcześniej?
14. Czy jest otwarty na Wasze propozycje?
15. Kiedy spisuje się umowę i jaka jest wysokość zadatku?

http://babiniec-cafe.pl/viewtopic.php?t=5469

To jedne z najważniejszych pytań, które warto jest zadać kamerzyście. Oczywiście przed rozmową warto jest nabyć podstawową wiedzę na temat wideofilmowania – w jakiej jakości obecnie nagrywane są filmy, jaki jest najlepszy sprzęt. Poniżej postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z wideofilmowanie, których znajomość pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej rozmowy z wybranym kamerzystą, a co za tym idzie również podjęcie decyzji o ewentualnej współpracy i dalszych negocjacjach.

HDV, Full HD, cyfrowa rejestracja dźwięku

Powyższe zagadnienia nic Ci nie mówią? Oczywiście to są to specyficzne pojęcia z branży wideofilmowania. Ich znajomość pozwoli Ci na przeprowadzenie rzetelnej rozmowy z kamerzystą. Poniżej postaramy się przybliżyć tematykę wideofilmowania:
• nagrywanie w formacie HDV: High Definition Video dosłownie mówiąc jest to nagrywanie obrazu wysokiej jakości, o rozdzielczości 1440 na 1080 pikseli. Należy jednak zauważyć, że nie należy utożsamiać obrazu HDV z Full HD,
• nagrywanie w formacie Full HD: to również nagrywanie obrazu w wysokiej jakości, o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli,
• cyfrowa rejestracja dźwięku: pozwala na zarejestrowanie wysokiej jakości dźwięku. Tutaj należy zwrócić również uwagę na fakt, że cyfrowa rejestracja dźwięku pozwala również na uniknięcie efektu echa,
• filmowanie z perspektywy lotu ptaka: najdokładniej mówiąc jest to filmowanie z nieba. Najczęściej kamerzyści wykorzystują w tym celu Drony.
Warto jest również poruszyć kwestię sprzętu wykorzystywanego do wykonywania nagrań. Wideofilmowanie może odbywać się poprzez:
• kamery standardowej, za pomocą takich kamer nagrywany jest obraz na nośnikach analogowych. Takie filmy mają wiele wad. Oczywiście defekty odtwarzanego obrazu można będzie zobaczyć dopiero podczas odtwarzania na komputerze czy cyfrowym odtwarzaczu. Należy zauważyć, że defektów obrazu nie będzie widać podczas odtwarzania filmu na telewizorze,
• kamery nagrywające obraz w jakości HD, nie da się zaprzeczyć, że z takiego sprzętu korzysta najwięcej kamerzystów. Kamery cyfrowe pozwalają na nagranie wysokiej jakości obrazu. W ostatnim czasie bardzo popularne jest również nagrywanie w jakości Full HD,
• aparaty fotograficzne,  przede wszystkim chodzi tutaj o nagrywanie obrazu za pomocą lustrzanek, które posiadają funkcję filmowania. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w taki sposób nagrywany obraz ma niezwykłą jakość, jest dokładny i wyrazisty,
• kamery nagrywające w jakości 3 D. To następny nowy trend.

Cechy dobrego nagrania

Czym charakteryzuje się idealny film ze ślubu oraz wesela? Wyróżnić można trzy najważniejsze elementy idealnego filmu ze ślubu:
• stabilność obrazu: trzęsący się obraz z kamery? Nie da się zaprzeczyć, że oglądanie takiego filmu może przyprawić wyłącznie o zawrót głowy. Z pewnością nie takiej jakości filmu oczekuje się od profesjonalnego kamerzysty. Ujęcia powinny być stabilne, a obraz wyraźny. Nie da się zaprzeczyć, że skaczącym ujęciom mówimy stanowcze nie,
• poprawne kadrowanie: to kolejna bardzo istotna kwestia. Trudno jest wyobrazić sobie film, gdzie widać byłoby wyłącznie buty i ściany lub głowy i sufit sali. Poprawne kadrowanie przede wszystkim polega na ujęciu odpowiedniego kadru,
• różnorodność ujęć: jest to chyba jedna z najważniejszych cech dobrego nagrania ze ślubu. W końcu trudno byłoby sobie wyobrazić film, gdzie kamerzysta nagrywałby wyłącznie kilka wybranych osób, zamiast wszystkich bawiących się gości lub film, gdzie kamerzysta nagrywałby przyjęcie z jednego wybranego miejsca. Nie da się zaprzeczyć, że różnorodność ujęć jest chyba najważniejszą kwestią.

Elementy nagrania ślubnego

Wśród podstawowych elementów nagrania ze ślubu należy wyróżnić:
• wstęp: może przybierać przeróżną formę. Jeszcze do niedawna bardzo modne było przedstawianie w ramach wstępu zdjęć z okresu dzieciństwa narzeczonych czy sesji narzeczeńskiej. Obecnie narzeczeni coraz częściej decydują się na o wiele odważniejsze rozwiązania. Warto jest tutaj wskazać thriller ślubny,  teledysk, zdjęcia z sesji narzeczeńskiej,
• ujęcia z przygotowań ślubnych: moment, kiedy Panna Młoda zakłada biżuterię, podwiązkę, wita się z Panem Młodym, błogosławieństwo. To tylko niektóre elementy z przygotowań ślubnych,
• ceremonia w kościele: to jeden z najważniejszych elementów nagrania ślubnego. Z pewnością szczególną uwagę przywiązuję się do momentu przysięgi, podejścia Pary Młodej do ołtarza,
• wesele: to kolejny istotny element nagrania. Tutaj bardzo ważna jest różnorodność ujęć, zatrzymanie w czasie tych najważniejszych i najbardziej wyjątkowych chwil z przyjęcia,
• zakończenie nagrania: nie da się zaprzeczyć, że jest to w zasadzie ostatni element nagrania weselnego. W ramach zakończenia możemy zobaczyć krótki film z udziałem małżonków, życzenia od gości, skrót śmiesznych scen z przyjęcia.

Czas trwania filmu ślubnego

Można wyróżnić dwa podstawowe rozwiązania:
• krótki, około 30 minutowy reportaż z ślubu oraz przyjęcia weselnego, gdzie wybrane są najważniejsze elementy z przyjęcia oraz ceremonii zaślubin,
• film trwający około 1 godziny i 30 minut – jest to pełne nagranie, z uwzględnieniem wszystkich elementów nagrania bez przyspieszenia.
Ostateczny wybór pomiędzy reportażem i pełnometrażowym nagraniem należy do narzeczonych. Trudno jest jednoznacznie przesądzić, które rozwiązanie będzie lepsze. Z pewnością fotoreportaż to dość nowa, ciekawa forma tworzenia pamiątki z ślubu oraz przyjęcia weselnego.

Podkład muzyczny

Warto jest dodać kilka słów na temat odpowiedniego podkładu muzycznego. Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie muzyka będzie stanowić niezwykle ważny element całego nagrania. Z pewnością warto jest zastanowić się nad doborem odpowiedniego utworu. Narzeczeni powinni wskazać około 10 wybranych utworów. Należy jednak zauważyć, że ilość wykorzystanych piosenek zależy od formy filmu. Tą kwestię należy odpowiednio wcześniej ustalić z kamerzystą, który będzie zajmował się montażem filmu. Niemniej jednak kwestii doboru podkładu muzycznego nie należy zostawiać wyłącznie kamerzyście. Poniżej przedstawiamy zestawienie utworów, które mogą zostać wykorzystane jako podkład muzyczny:
Christina Perri – A Thousand Years
Colbie Caillat – I Do
Christina Perri – Arms
ZAZ  – Eblouie Par La Nuit
Bryan Adams – Heaven
Celine Dion – When I Fall In Love
Aerosmith – I Don’t Wanna Miss A Thing
LeAnn Rimes – How Do I Live?
Mandy Moore – Only Hope
Aerosmith – I Don\’t Want To Miss A Thing
Madonna – Crazy For You
The Pretenders – I\’ll Stand By You
Natalie Cole f/ Nat King Cole – Unforgettable
Vanessa Williams – Save The Best For Last
Celin Dion-Power of love
Berlin-Take my breath away
Roxette-It must have been love

Karolina Kozak – Razem zestarzejmy się
Goya – Tylko mnie kochaj
Monika Brodka – Gdziekolwiek jesteś
Farba – Chcę tu zostać
PIN – Bo to co dla mnie
PECTUS – To co chciałbym Ci dać
KANCELARIA – Zabiorę Cię właśnie tam
Paula – Od dziś
Andrzej Piaseczny – Choć, przytul, przebacz
IRA – Nie daj mi odejść
Piotr Rubik „Psalm Dla Ciebie”
Farba „Chcę tu zostać”
De Mono „Zakochani”
Kindla- z kimś takim jak Ty

Powyżej przedstawione zostały wyłącznie przykładowe utwory muzyczne, które mogą być wykorzystane jako podkład muzyczny w nagraniu ślubnym. Oczywiście wyróżnić można o wiele więcej odpowiednich utworów. Nie da się zaprzeczyć, że najbardziej pasującymi utworami do podkładu muzycznego są piosenki romantyczne, o miłości.

Trendy w wideofilmowaniu

Trendy w branży mody ślubnej bardzo szybko się zmieniają. Oczywiście ta zasada dotyczy również wideofilmowaniu, ale rozumianego w szerokim znaczeniu tego słowa. Na początku warto jest zacząć od zaproszeń w formie filmowej. Ciekawe rozwiązanie? Z pewnością to jeden z najnowszych trendów. Nie da się zaprzeczyć, że jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznych rozwiązań, a zaproszenie od razu kojarzy się z formą papierową. Z pewnością bardzo oryginalną alternatywę będzie stanowić nagranie zamiast papierowej formy zaproszenia. Tutaj warto jest dodać, że samo nagranie może być po prostu ciekawym dodatkiem dla klasycznego zaproszenia. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem związanym z branżą wideofilmowania jest nagranie w ramach podziękowań dla rodziców. Tutaj narzeczeni mogą wykazać się wyobraźnią i stworzyć bardzo ciekawy film przedstawiający czasy dzieciństwa, dorastania, aż do momentu ślubu. Z pewnością taka forma podziękowań mile zaskoczy rodziców, którym z pewnością zakręci się łza w oku. Nie da się zaprzeczyć, że dotychczas w ramach podziękowań dla rodziców dzieci po prostu kupowały różne prezenty. Niemniej jednak tak film to nie tyle ciekawa alternatywa co po prostu fantastyczna pamiątka dla rodziców. Same Day Edit – to tajemniczo brzmiące zagadnienie to nic innego jak po prostu krótki film, zazwyczaj trwający 2-3 minuty z przebiegu całej uroczystości – od momentu przygotowań do czasu zabawy na weselu. Oczywiście jest zestawienie najważniejszych momentów, może mieć przyspieszoną postać. Niemniej jednak to bardzo ciekawe rozwiązanie. Filmowy thriller jako wstęp do nagrania. To kolejne tajemniczo brzmiące zagadnienie. Czym jest thriller? To nagranie odgrywanej przez narzeczonych scenki jeszcze przed ślubem. Może to być inscenizowany moment poznania się narzeczonych lub każda inna scenka. Następnie taki thriller może być umieszczony na początku lub końcu nagrania ślubnego.  Z pewnością jest to kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że warto jest się nad nim zastanowić.
Jak widać powyżej branża wideofilmowania bardzo szybko się rozwija. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej nagranie z ślubu kojarzy się z tradycyjnym filmem, przedstawiającym ślub i wesele, trwający około 2 godzin. Warto jest jednak zastanowić się nad wyborem również innych, powyżej wskazanych form wideofilmowania. Filmowy thriller na pewno będzie stanowił ciekawy początek nagrania ze ślubu, a prezent dla rodziców w formie krótkometrażowego filmu sprawi, że rodzice, ale i goście uronią nie jedną łzę. Z pewnością tego typu filmy będą stanowiły niezwykłą pamiątkę z dnia ślubu oraz wszystkich przygotowań. Nie da się zaprzeczyć, że trudno byłoby mówić o lepszym sposobie na uchwyceni tych niezwykłych chwil.

Nagranie niezwykłą pamiątką

Nie da się zaprzeczyć, że po kilku latach nagrania będą stanowiły jedną z najbardziej wyjątkowych pamiątek z tego niezwykłego i pięknego dnia. Z pewnością warto jest zainwestować, aby nagranie było wysokiej jakości oraz zawierała wszystkie najważniejsze momenty z dnia ślubu. W artykule przedstawione zostały również ciekawe trendy związane z wideofilmowaniem. Z pewnością warto jest zastanowić się nad wykorzystaniem tych form. To oryginalne rozwiązanie, które stają się coraz popularniejsze.

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*