sala weselna
Inspiracje ślubne Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Sala weselna na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej sali weselnej jest bardzo ważny. Przede wszystkim chodzi o fakt, że sala weselna jest bardzo ważna, ponieważ to tam odbędzie się przyjęcie. Jest to miejsce do którego zaprasza się gości. Nie da się zaprzeczyć, że wybór okazuje się bardzo skomplikowany. Przede wszystkim dlatego, że trzeba zwrócić uwagę na pozornie mało ważne szczegóły.

Cena wynajmu

Nie da się zaprzeczyć, że koszt wynajmu sali weselnej jest jednym z podstawowych kryteriów wpływających na ostateczną decyzję narzeczonych. Należy jednak dokładnie dopytać o to, co mieści się w podstawowej cenie. Czasami zdarza się tak, że pozornie niższy koszt wynajmu sali, po doliczeniu wszystkich dodatkowych wydatków,  okazuje się w praktyce dużo wyższy. Przede wszystkim chodzi o informacje, czy w podstawowej cenie jest zawarty koszt zakupu:

  • alkoholu,
  • napojów,
  • tortu,
  • ciast i innych słodyczy.

Dodatkowo należy dowiedzieć się, ile kosztuje miejsce dla dzieci oraz kamerzysty i zespołu. Często jest tak, że można wynegocjować bardzo korzystny rabat. Bardzo ważne jest, aby zapytać  o pokrycie kosztów związanych z ewentualnymi stratami, takimi jak stłuczenie kieliszka czy talerzyka. Zazwyczaj leży to w gestii Pary Młodej. Należy jednak z góry ustalić stawkę, np. 3 złote za talerzyk, 5 złoty za kieliszek.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Należy zastanowić się, czy chcemy, aby sala taneczna była połączona z salą jadalną, czy nie. Jest to dość sporna kwestia. Wyróżnić można wady i zalety każdego z powyższych rozwiązań. Jeśli chodzi o pomieszczenia, które są połączone ze sobą to ich istotnym plusem jest fakt, że osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć  zabawie, przynajmniej będą obserwować ją zza stołu. Minusem z pewnością jest głośna muzyka. W praktyce okazuje się, że ciężko jest rozmawiać. Z pomieszczeniami, które są oddzielone jest zupełnie inaczej. Zaletą jest fakt, że można spokojnie porozmawiać przy stole, odpocząć od głośnej muzyki, natomiast nie da się obserwować zabawy innych osób. W związku z tym należy dokładnie się zastanowić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Lokalizacja domu weselnego

Na wstępie należy powiedzieć, że sama lokalizacja sali weselnej nie odgrywa znaczącej roli. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim chodzi o praktyczność. Do domu weselnego, który znajduje się blisko miejsca zamieszkania nowożeńców po prostu można w zasadzie w każdym momencie pojechać i osobiście czuwać nad przygotowaniami do wesela. Jeśli dom weselny oddalony jest od miejsca zamieszkania narzeczonych to dopilnowanie wszystkiego z pewnością będzie dużo trudniejsze. Należy dobrze przeanalizować ten aspekt. Pozornie wydaje się, że miejscowość, w której znajduje się dom weselny nie jest niczym ważnym. W praktyce jest zupełnie inaczej.

sala weselna

Jak duża sala weselna?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru sali weselnej jest jej wielkość. Oczywiście chodzi o to, aby wszyscy goście się w niej zmieścili i mieli wystarczająco dużo miejsca przy stole. Nie należy ustawiać krzeseł „na ścisk”. Przede wszystkim chodzi o to, żeby każdy mógł swobodnie usiąść.

Pokoje dla gości

Istotną kwestią jest również fakt, czy w domu weselnym znajdują się pokoje dla gości. Jest to szczególnie ważne, jeśli na wesele zaproszone są osoby z daleka lub rodziny z dziećmi. W takim przypadku pokój jest w zasadzie obligatoryjny. Jeśli w domu weselnym nie ma bazy noclegowej należy poszukać w najbliższej okolicy jakiegoś hotelu lub pensjonatu. Warto jest zadbać o to, aby goście mieli gdzie przenocować.

Otoczenie domu weselnego

Wybierając dom weselny warto jest również zwrócić uwagę na ogród znajdujący się przy domu weselnym. W końcu otoczenia odgrywa również istotną rolę. Goście z pewnością będą często wychodzić zaczerpnąć świeżego powietrza. Na zewnątrz powinny znajdować się ławki i stoliki, aby można było gdzieś usiąść. Oczywiście nic nie stanie się, jeśli wokół domu weselnego nie będzie ogrodu. Najważniejsze jednak jest, aby było czysto i schludnie.

Degustacja dań

Sprawdzenie jakości dań jest bardzo ważne. Przed podjęciem decyzji należy poprosić o padanie wybranych potraw. Powinno się spróbować zarówno dań na ciepło, jak i przystawek. Nie da się zaprzeczyć, że jedzenie odgrywa bardzo znaczącą rolę. W końcu odpowiednie menu jest podstawą udanego przyjęcia.

Podpisanie umowy

Po podjęciu decyzji o wynajęciu sali weselnej następnym krokiem jest podpisanie umowy. Zawarte są w niej wszystkie postanowienia dotyczące wynajmu. Należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. To bardzo ważne. W końcu to wiążąca decyzja. Późniejsza rezygnacja z umowy będzie jednoznaczna z utratą wpłaconego zadatku. Należy jeszcze wspomnieć, że przy podpisaniu umowy trzeba będzie wpłacić określoną sumę pieniędzy.

Zdjęcia: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*