Słodkości na weselu
Inspiracje ślubne Pomysł na ślub Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Słodkości na weselu

Przepyszne babeczki, ciasta, ciasteczka, tort – wybieranie ciast na przyjęcie to chyba jeden z najprzyjemniejszych momentów przygotowań ślubnych. Niestety wszystko nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Ile ciasta trzeba zamówić, jakie rodzaje, jak podać? To tylko kilka wątpliwości związanych z słodkościami na przyjęciach weselnych. Nie da się zaprzeczyć, że podjęcie decyzji może okazać się niezwykle trudne. Tym bardziej, że cukiernie posiadają bardzo bogatą ofertę ciast oraz innych słodkich przysmaków. W związku z powyższym warto jest odpowiednio wcześniej przygotować się na wizytę w cukierni, przejrzeć oferty, które znajdują się na stronach internetowych, przejrzeć opinie. To bardzo ważne kwestie. Nie da się po prostu wejść do cukierni wybrać ciasta, które najbardziej nam się podobają lub które najbardziej lubimy i zamówić je. To bardzo trudna decyzja do podjęcia. W końcu ciasta powinny być zróżnicowane, warto jest również przejrzeć ofertę kilku cukierni, wybrać się na degustację ciast, przeanalizować ceny. Poniżej przedstawimy najważniejsze kwestie związane z doborem ciast, tortu weselnego, candy barów, stolików ze słodkościami, stolika kawowego, herbacianego. W końcu są to bardzo bliskie tematy.

Przepyszne ciasta

Największe wątpliwości, które wiążą się bezpośrednio z doborem ciast to ile i jakiego rodzaju ciasta należy kupić. To najważniejsze kwestie. Na jak zostało podane we wstępie – najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie ofert z kilku cukierni. Ogromną rolę odgrywa tu degustacja. W końcu nie da się czegoś ocenić, jeśli się tego nie spróbuje. Na degustację najlepiej jest udać się około trzech miesięcy przed weselem. Zacznijmy jednak od początku – którą cukiernię wybrać? Poza degustacją istotne są również inne aspekty. Przede wszystkim należy zauważyć, że istnieje możliwość zamówienia ciast razem z cateringiem na przyjęcie weselne. Chodzi tutaj o tzw. „płacenie od talerzyka”, gdzie koszt ciast wliczony jest już w cenę talerzyka. Jeśli narzeczeni wolą zamówić ciasta w innej cukierni powinni wcześniej uzgodnić to z firmą cateringową. Tutaj warto jest zwrócić uwagę na fakt, że poza ciastami z cukierni można również dokonać zamówienia u kucharek, które zajmują się pieczeniem ciast w domach. Nie da się zaprzeczyć, że jest to również atrakcyjna oferta. Po pierwsze ceny są niższe niż w cukierniach, a po drugie nic nie jest wstanie zastąpić smaku ciasta domowego. Nie da się zaprzeczyć, że niektóre ciasta z cukierni smakują sztucznie, mają charakterystyczny posmak. Oczywiście nie we wszystkich cukierniach tak jest. W niektórych ciasta na prawdę mają smak domowych. Jednak warto jest dodać kilka słów na temat zamawiania ciast u domowych kucharek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że najczęściej narzeczeni najpierw ustalają spis ciast wraz z kucharką, następnie kucharka przygotowuje listę zakupów i to narzeczeni mają zakupić wszystkie potrzebne składniki i dostarczyć je do kucharki, aby mogła upiec ciasta. Może również zdarzyć się tak, że kucharka sama zrobi zakupy, a narzeczeni później uregulują należność. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że zobowiązani do odebrania ciast od kucharki, a następnie przewiezienia ich do sali weselnej są zobowiązani również narzeczeni. W przypadku dużej ilości ciast to zadanie może okazać się dość skomplikowane. Trzeba będzie poświęcić na prawdę dużo czasu, być może konieczne będzie kilkukrotne pokonanie tej samej drogi. To bardzo ważna kwestia. Zupełnie inaczej jest w przypadku zamówienia ciast z cukierni. To kierowca z cukierni przewiezie ciasta na salę weselną, a narzeczeni nie będą do niczego zobowiązani. Wystarczy, że dokonają zamówienia oraz uregulują należność. Jak widać powyżej występuje bardzo dużo różnic pomiędzy złożeniem zamówienia w cukierni, a zakup ciast u kucharki. Będąc w cukierni pamiętaj, aby zapytać o:
• portfolio – obejrzyj ciasta, jakie wykonuje cukiernik, zobacz, czy podobają Ci się dekoracje,
• degustacja – to jedna z najważniejszych kwestii , spróbuj ciasta zanim je zamówisz,
• termin zamówienia – dowiedz się, ile czasu przed weselem powinniście dokonać ostatecznego zamówienia,
• łączna cena, rabaty – to kolejna istotna kwestia. Przy zamawianiu dużej ilości ciast można otrzymać bardzo ciekawe rabaty oraz inne promocje. Ważne jest, aby dopytać o ostateczną cenę całego zamówienia, dowiedzieć się, czy nie trzeba będzie dopłacać, np. za transport,
• ustal sposób dostarczenia ciast na salę weselną – zapytaj o transport, dowiedz się, czy jest gratis.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: www.cukierniaff.pl

Najważniejsze kwestie przy zamawianiu ciast

Teraz odpowiemy na pytanie – ile ciasta należy zamówić? Wyróżnić można dwa podstawowe sposoby obliczania, ile ciasta trzeba zamówić. Tak więc można zastosować przelicznik 20 dkg ciasta na osobę lub jedna blacha ciasta na 10 osób. To dwie standardowe metody obliczania ilości ciasta, które trzeba będzie zamówić. Warto jest jednak zwrócić uwagę na fakt, że należy zamówić więcej blach z ciastem w przypadku, gdy narzeczeni chcą rozdawać gościom na wyjście pudełeczka z ciastem w prezencie. Należy doliczyć kilka blach – w zależności od liczby zaproszonych gości.
Jakie rodzaje ciasta należy zamówić? Należy jasno powiedzieć, że należy zamówić różne rodzaje ciasta. Nie może być tak, że na wesele pojawiają się wyłącznie ciasta z kremem lub bez kremu. W takim przypadku goście po prostu będą mieli bardzo mocno ograniczony wybór. Nie należy również wybierać takich rodzajów ciast, które się samemu lubi – np. nie zamawiam ciast z bakaliami, bo nie lubię bakalii. Ciasta mają przede wszystkim przypaść do gustu gościom, powinny być zróżnicowane dlatego, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli ten wybór zostanie ograniczony to może okazać się, że nie które osoby po prostu nie będą miały co spróbować. Nie da się zaprzeczyć, że na weselach najbardziej sprawdzają się znane oraz tradycyjne ciasta – szarlotki, serniki, rolady. Oczywiście można również zamówić jeden rodzaj ciasta bardziej oryginalny, np. ciasto ze szpinakiem. Z pewnością niektóre osoby chętnie spróbują czegoś odmiennego, nowego. Na stołach nie powinno zabraknąć ciast z kremami, ale muszą pojawić się również ciasta bez kremów. To bardzo istotna kwestia. Bardzo modne w ostatnim czasie są również babeczki. Z pewnością powinny znaleźć się na weselnym stole.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: www.cukierniaff.pl

Inne słodkie desery

Poza ciastem na przyjęciu weselnym mogą znajdować się również inne słodkie desery. Mowa tu o tiramisu, musach owocowych, kremach. Takie desery mogą znajdować się na stołach lub być podane osobno każdemu z gości. Nie da się zaprzeczyć, że bardzo dużą popularnością cieszy się podawanie w lato lodów, sorbetów z bitą śmietaną i owocami. Z pewnością jest to fantastyczne rozwiązanie. Warto jest zastanowić się również nad podaniem takich deserów, zamiast samych lodów. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się również candy bary, stoliki tematyczne, stoliki kawowe, herbaciane. Nie da się zaprzeczyć, że jest to fantastyczne i bardzo ciekawe rozwiązanie. Niestety takie stoliki mają również pewną wadę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku trzeba na sali weselnej wygospodarować dość dużo miejsca – tak, aby goście mogli swobodnie podchodzić do stolika. Nie na każdej sali weselne jest taka możliwość. Wręcz przeciwnie. Często zdarza się tak, że sale są dość przytulne, ciasne i trudno jest mówić o wygospodarowaniu choć kawałka wolnego miejsca. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że taki pomysł trzeba odpowiednio wcześniej uzgodnić z właścicielem sali weselnej. Niemniej jednak warto jest zastanowić się nad taką ewentualnością. To bardzo ciekawe, coraz bardziej popularne rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że taki stolik niezwykle ciekawie się prezentuje. Wyróżnić można firmy, które zajmują się przygotowywaniem takich stolików. Niestety koszt jest dość wysoki. Można również pokusić się o wykonanie samemu takiego stolika. Należy zauważyć, że nie zajmie to zbyt wiele czasu. Wystarczy zakupić słodycze, jakieś miseczki, ozdoby i odpowiednio poustawiać. Koszt jest niewysoki, a atrakcja bardzo ciekawa. Taki stolik z pewnością przyciągnie uwagę nie tylko najmłodszych. Tak jak zostało to wskazane wcześniej – wyróżnić można kilka rodzajów takich stolików. Może to być stolik tematyczny – np. z naleśnikami, pączkami, babeczkami lub po prostu candy bar, gdzie znajdują się różne słodycze. Dość niestandardowym rozwiązaniem jest przygotowanie stolika z kawami lub herbatami. Bez względu na to, co będzie znajdowało się na stoliku najważniejszą kwestią jest odpowiednie ozdobienie takiego stolika. Nie wystarczy postawić czajnika, kilka rodzajów herbat w pudełkach i filiżanek – taki stolik z pewnością nie będzie zwracał uwagi. Oczywiście jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, niemniej jednak trudno jest mówić o jakiejkolwiek atrakcji. W końcu wystarczy kupić kolorowy obrusek, kilka ładnych pudełeczek, a stolik od razu prezentuje się zupełnie inaczej. Nie jest nudny i pretensjonalny, a kolorowy lub elegancki i ciekawy.

Candy bar

Przepiękny, kolorowy lub elegancki candy bar, czyli nic innego jak bar ze słodyczami. Nie da się zaprzeczyć, że prezentuje się niezwykle ciekawie. Na candy barze mogą znajdować się różne słodycze – żelki, cukierki, lizaki, babeczki, ale również mogą być tam ustawione ciasta i inne słodkości. Najważniejsze, aby wszystkie słodycze przepięknie wyeksponować, ozdobić. To jedna z najważniejszych kwestii. Jeśli na candy barze są ustawione ciasta, to powinny znajdować się tam również talerzyki oraz łyżeczki lub widelczyki. Nie wolni jest zapominać o tak istotnych kwestiach. Niektóre Pary Młode decydują się również na umieszczenie na candy barze tortu.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

Stolik z naleśnikami

To kolejne bardzo ciekawe i z pewnością oryginalne rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że taki stolik z pewnością zrobi furorę wśród gości. Wystarczy na stoliku ustawić różne sosy, kremy, dżemy, posypki, owoce. Oczywiście dużo naleśników oraz talerzyki, na które goście będą mogli nakładać naleśniki. Prawda, że to bardzo ciekawe rozwiązanie? Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularne, dlatego takie rozwiązanie może budzić ciekawość wśród gości. Najważniejsze jest, aby na stole znajdowało się jak najwięcej dodatków do naleśników, dzięki czemu każdy gości będzie mógł przygotować swój ulubiony specjał.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

Stolik z babeczkami

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Babeczki mogą mieć różne smaki, polewy. Z pewnością ciekawie i efektowanie się prezentują. Nie da się zaprzeczyć, że jest to kolejny bardzo ciekawy pomysł, nad którym warto jest się zastanowić.

[smart-grid row_height=”450″]

[/smart-grid]

Stolik z pączkami

Stolik z pączkami? Brzmi dziwnie, niesamowicie? Wbrew pozorom to fantastyczne rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że jeszcze mało popularne, niemniej jednak bardzo ciekawie się prezentuje. Z pewnością jest to rozwiązanie, nad którym warto jest się zastanowić.

[smart-grid row_height=”450″]

[/smart-grid]

Stolik z lizakami

Kolejna ciekawa alternatywa. Z pewnością taki stolik przypadnie do gustu szczególnie najmłodszym gościom. Jednak nie da się zaprzeczyć, że taki stolik również bardzo ciekawie się prezentuje. Wyjątkowy wystrój. Z pewnością warto jest zastanowić się również nad taką alternatywą.

[smart-grid row_height=”450″]

[/smart-grid]

Stolik kawowy

To z pewnością kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie. Warto jest zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kawy będzie podawany. Oczywiście na stoliku powinna znaleźć się kawa sypana, rozpuszczalna, cappuccino. Oczywiście na stoliku należy umieścić również filiżanki, łyżeczki, mieszadełka, cukier, ewentualnie słodzik. Warto jest również pomyśleć o połączeniu stolika kawowego z stolikiem z herbatami.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

Stolik z herbatami

To kolejny ciekawy stolik tematyczny. Oczywiście powinny znajdować się na nim różne rodzaje herbat, filiżanki, łyżeczki, cukier. To najważniejsze kwestie. Ponadto warto jest zastanowić się nad połączeniem stolikami z herbatami i stolika z kawami.

[smart-grid row_height=”450″]

[/smart-grid]

Najważniejszy tort

Nie da się zaprzeczyć, że wybór tortu weselnego spędza sen z powiek wielu parom. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, ile tortu i jakiego rodzaju należy zamówić. Przedstawimy również kilka ciekawych alternatyw dla klasycznego tortu.

Wielkość tortu

Jak duży powinien być tort? Nie da się zaprzeczyć, że trudno jest jednoznacznie wskazać odpowiednią wielkość tortu. Oczywiście można wyróżnić pewien przelicznik. Szacuje się, że powinno się zamawiać około 10 dkg tortu na osobę. Zawsze warto jest zakupić trochę większy tort, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że ciasta nie zabraknie dla nikogo. Nie wolno jest wyliczać ciężaru tortu co do grama. Należy zauważyć, że pierwszy kawałek może się zepsuć, a niektórzy goście, szczególnie dzieci mogą poprosić o dokładkę. W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby dopilnować, żeby tort miał odpowiednią wielkość.

Smak tortu

Wyróżnić można wiele różnych smaków tortów. Trudno byłoby opisać je wszystkie. Najlepszą metodą na wybór smaku tortu jest degustacja. Nie da się zaprzeczyć, że inaczej trudno byłoby określić smak. Należy zauważyć, że najczęściej torty składają się z kilku pięter. Można zastanowić się nad zamówieniem tortu, gdzie każde piętro będzie miało inny smak. To fantastyczne rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że goście będą mogli wybrać, który smak tortu wybierają.

Kształt tortu

Nie da się zaprzeczyć, że wyróżnić można wiele różnych kształtów tortów. Zaczynając od klasycznych jednopiętrowych, a kończąc na bardziej odważnych konstrukcjach, kilkupiętrowych. Oczywiście wiele zależy od wielkości tortu. Jeśli będzie to mały tort to trudno jest mówić o konstrukcji składającej się z trzech lub więcej pięter.

Niezwykłe dekoracje

Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach torty to prawdziwe dzieła sztuki. Cukiernicy bardzo mocno starają się, aby ozdobić swoje dzieła. Nie da się zaprzeczyć, że dużą rolę odgrywa również technologia. Mowa tu przede wszystkim o drukarkach spożywczych, które pozwalają na wykonanie wysokiej jakości nadruków na tortach – mowa tutaj np. o zdjęciu Pary Młodej. Niemniej jednak warto jest zauważyć, że cukiernicy już dawno odeszli od sztucznych, nudnych dekoracji. Coraz częściej można zobaczyć torty, które są przepięknie ozdobione żywymi kwiatami, wstążeczkami, koronkami, wzorami wykonanymi różnymi kremami. Nie da się zaprzeczyć, że torty stały się prawdziwymi dziełami sztuki, a cukiernicy prześcigają się w pomysłach na oryginalne ozdobienie tortu.\

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: bakeshop.carlosbakery.com

Tort klasyczny kontra nowoczesność

Wyróżnić można wiele pięknych i niezwykłych tortów weselnych. Podjęcie ostatecznej decyzji może okazać się o wiele trudniejsze. Nie da się zaprzeczyć, że torty klasyczne przepięknie się prezentują. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że mogą to być torty jedno lub wielopiętrowe. Warto jest dodać kilka słów na temat ozdób tortów klasycznych. Mogą być oblane czekoladą, ozdobione kremem lub innymi elementami. Tutaj należy wskazać przede wszystkim żywe kwiaty. Stanowią prześliczną i bardzo wyjątkową ozdobę. Kwiaty mogą być jednego gatunku lub kilku. Oczywiście należy dokładnie zastanowić się nad tym, jak będą wyglądać dekoracje kwiaty. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej są bardzo okazałe, duże. Poza ozdobami z żywych kwiatów należy wskazać również torty ozdabiane wstążkami i koronkami. Takie ozdoby są dość delikatne, również przepięknie się prezentują.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]

Zdjęcia: www.wilton.com

Wyróżnić można wiele alternatyw dla klasycznego tortu.

1. Tort z babeczek: jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Taki tort niezwykle ciekawie się prezentuje. Można postarać się o to, aby babeczki miały różne smaki, dzięki temu goście będą mogli wybrać ulubiony smak.

2. Tort w formie lizaków: z pewnością taki tort prezentuje się niezwykle efektownie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to ciekawe rozwiązanie. Same lizaki mogą mieć różne kolory, smaki.

3. Tort w formie ciasteczek: to kolejna alternatywa dla klasycznego tortu. Również bardzo ciekawie się prezentuje. Niemniej jednak może okazać się, że taki tort będzie trudno podać gościom.

4. Tort w formie naleśników: prawda, że to zaskakujące rozwiązanie? Z pewnością przypadnie do gustu gościom.

5. Tort z pączków: kolejne ciekawe i oryginalne rozwiązanie. Z pewnością warto jest się nad nim zastanowić.

6. Tort ze zdjęciami: jest to przepięknie prezentujący się tort, niezwykle efektowny.

[smart-grid row_height=”350″]

[/smart-grid]

Kiedy podać tort na przyjęciu?

Wyróżnić można kilka momentów, które są odpowiednie na podanie tortu. Niektóre pary decydują się na podanie tortu od razu po obiedzie, pierwszym tańcu. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie. Goście po posiłku po prostu otrzymują deser. Drugi moment, kiedy podawany jest tort to północ. Trudno jest ocenić, które z rozwiązań jest lepsze. Oczywiście tort może być podany w każdym dowolnym momencie w czasie trwania przyjęcia weselnego. Bardzo ważny jest sam sposób podania tortu – przygasające światła, przepiękne świeczki na torcie, które błyszczą w ciemności. Z pewności tort podany w taki sposób będzie budził wśród gości zainteresowanie. Przy podawaniu tortu należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że pierwszy raz tort powinien być ukrojony przez Parę Młodą razem. Następnie Państwo Młodzi podają sobie tort nawzajem. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, w jakiej kolejności należy podawać tort. Trzeba zacząć od rodziców, rodziców chrzestnych, dziadków, rodzeństwa, a na końcu przyjaciele i znajomi. Zachowanie tej hierarchii jest bardzo ważne. Nie da się zaprzeczyć, że jest to dość tradycyjny sposób. Przy rozdawaniu tortu Parze Młodej powinni pomóc świadkowie. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednio wcześniej przygotować talerzyki lub wafelki, na których będzie podawane ciasto.

Słodkości na weselu – najważniejsze kwestie

• pamiętaj, aby jak najwcześniej dokonać wyboru ciast oraz tortu weselnego,
• przed zakupem sprawdź, czy ciasta są smaczne,
• najważniejsze, aby zamówione ciasta były różnorodne – z kremem, bez kremu,
• należy zastanowić się nad przygotowaniem na sali weselnej candy baru lub stolików tematycznych,
• należy uzgodnić w cukierni całkowity koszt zamówienia,
• należy ustalić w cukierni kwestie związane z transportem ciast oraz tortu do sali weselnej. Trzeba dopytać, czy transport nie jest związany z dodatkowymi kosztami,
• należy pamiętać o zakupie talerzyków lub wafelków, na których będzie podany tort, warto jest również zadbać o zakup pojemniczków na ciasta, jeśli narzeczeni planują dawać w prezencie gościom ciasta.
W zasadzie są to najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać przed zakupem ciasta oraz tortu. Nie da się zaprzeczyć, że słodkości są jedną z najważniejszych części menu weselnego.

Zdjęcia: pinterest.com

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

2 komentarze

  1. Sporo tego… Aż przeraża mnie myśl o organizowaniu własnego wesela. Mam nadzieję, że Wasze wskazówki w przyszłości pomogą mi przebrnąć przez to wszystko 🙁

  2. Mnie też przerażała ta myśl Iwona, ale wybrałam świetną cukiernię i stres nie był, aż taki duży… Bardzo pomocni ludzie, wyręczyli nas w wielu kwestiach, doradzili. Wszystko było przepyszne, goście też bardzo chwalili sobie. Jeśli jest ktoś z Rzeszowa lub okolic to tylko NIebiańskie Wypieki Kamyk. Polecam. <3

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*