ślub
Inspiracje ślubne Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Ślub kościelny jakie czekają nas formalności?

Ślub w kościele to z pewnością piękna uroczystość. Narzeczeni powinni co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu zgłosić się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania przyszłego Pana Młodego lub przyszłej Panny Młodej. Następnie należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. W praktyce okazuje się, że formalności są dość skomplikowane.

Kto może zawrzeć ślub kościelny?

Do ślubu kościelnego mogą zostać dopuszczone osoby, które spełnią następujące warunki:

  • posiadają sakrament chrztu,
  • posiadają sakrament bierzmowania,
  • uczestniczyli w trzech spotkania w poradni rodzinnej,
  • odbyli kurs przedmałżeński lub odbędą go przed planowanym terminem ślubu,
  • ukończyli 18 lat.

Potrzebne dokumenty

Należy przygotować:

  • dowód osobisty,
  • świadectwo chrztu,
  • świadectwo bierzmowania,
  • zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich,
  • zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w spotkaniach w poradni rodzinnej.

Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że pary, które zdecydowały się na ślub konkordatowy muszą  również dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub kościelny formalności

Czym jest ślub konkordatowy?

Na mocy umowy podpisanej przez przedstawicieli Polski i Stolicy Apostolskiej można zawierać tzw. ślub konkordatowy. Jest to zawarcie związku małżeńskiego w kościele, niosące ze sobą skutki cywilnoprawne. W praktyce oznacza to, że w kościele zawierane są niejako dwa śluby: wyznaniowy i cywilny. Bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać. Przede wszystkim istotny jest fakt,  że do całkowitego rozwiązania takiego związku potrzebne są niejako dwa rozwody: kościelny i świecki. Nie ma jednak konieczności zawierania ślubu konkordatowego. Para może zdecydować się wstąpić wyłącznie w wyznaniowy związek małżeński. W takim przypadku nie są wywoływane skutki cywilnoprawne.

Ile kosztuje ślub w kościele?

Ślub kościelny wcale nie należy do najtańszych. Oficjalnie nie istnieją „cenniki”, a pary powinny zapłacić co łaska. W praktyce okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim chodzi o fakt, że kapłani z góry podają cenę. W niektórych parafiach będzie to 500 złoty, a w innych 1000 złoty. Wszystko uzależnione jest proboszcza.

 

Ozdobienie kościoła

Organizując ślub kościelny warto jest zadbać o zakup odpowiednich ozdób do kościoła. Zazwyczaj dekoracje znajdują się przed ołtarzem, amboną oraz przy ławkach. Dodatkowo ozdobione są miejsca, gdzie będzie siedziała Para Młoda oraz świadkowie i klęczniki. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakupienie stroików z żywych kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie na podłodze ozdobnych świec. Warto jest zadbać o to, aby wszystkie dekoracje były w jasnym kolorze. Należy zauważyć, że wnętrza kościoła zazwyczaj są dość ciemne. Takie ozdoby z pewnością je rozjaśnią. Łączny koszt inicjatywy może okazać się dość spory. W przypadku żywych kwiatów może to być nawet 1000 złoty.

Grafika: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*