wesele cygańskie
Inspiracje ślubne Pomysł na ślub

Wesela w innych kulturach – Cyganie

„My Cyganie co pędzimy razem z wiatrem

My Cyganie znamy cały świat

Jeśli chcecie zaśpiewajcie

Razem z nami teraz tak.”

Don Vasyl „My cyganie”

 

Piękne suknie, składające się z kilku warstw materiału, cygański tabor , mnóstwo jedzenia i alkoholu. Wesele w stylu cygańskim? Dlaczego nie! To z pewnością fantastyczne rozwiązanie. Poniżej kilka cennych rad na temat tego jak zorganizować cygańskie wesele.

[smart-grid row_height=”250″]

[/smart-grid]


Zdjęcia: Etsy.com

Kilka słów na temat tradycji

Zgodnie z tradycją Cygan ma za zadanie porwać swoją wybrankę. Wśród Romów istniał również zwyczaj kupowania swojej przyszłej żony. Często zdarzało się tak,  że głównym celem małżeństwa było zaciśnięcie więzi pomiędzy rodami. Nikt nie pytał o zdanie narzeczonych. Jak przebiega ceremonia zaślubin? Wójt (Cygan) przeplata przez ręce Pary Młodej specjalną chustę i wygłasza słowa.  W tym momencie narzeczeni formalne stają się małżonkami. Teraz kilka słów na temat samego wesela. Zabawa jest niezwykle huczna i wystawna. Może trwać nawet kilka dni. Najczęściej zapraszane jest mnóstwo gości – przybywa cała gromada. Należy zwrócić uwagę również na suknię Panny Młodej. Powinna być bogato zdobiona, może mieć wiele falban. Warto jest zwrócić uwagę nie tylko na suknie Panny Młodej, ale stroje wszystkich kobiet. To również niezwykle piękne, mocno zdobione, kolorowe sukienki.

Jak zorganizować wesele w stylu cygańskim?

Cygańskie wesele to z pewnością niezwykła ceremonia. Najlepiej jeśli przyjęcie zostanie zorganizowane w ogrodzie. Należy również pamiętać o tym, że cygańskie wesele przede wszystkim kojarzy się z dużą liczbą gości. Należy zadbać o to, aby na weselu było mnóstwo jedzenia oraz alkoholu. To w zasadzie podstawa cygańskiego wesela. Poza tym warto jest zadbać o odpowiednią zabawę gości. Repertuar orkiestry powinien przede wszystkim obejmować piosenki biesiadne oraz cygańskie. Nie może zabraknąć utworów Don Vasyla. Teraz kilka słów na temat strojów. Panna Młoda powinna mieć na sobie bogato zdobioną suknię, najlepiej w stylu księżniczki, składającą się z kilku warstw. Natomiast Pan Młody powinien zrezygnować z białej koszuli i założyć kolorową, wzorzystą. Warto jest zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Cygańskie wesela zazwyczaj trwają kilka dni. Może warto jest zorganizować przyjęcie, które zacznie się w piątek, a skończy w niedzielę?

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*