przyjęcie weselne
Atrakcje weselne Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Wesele w różnej postaci

Wiejskie wesele, elegancki bankiet, wesele z wybranym motywem, przyjęcie. Nie da się zaprzeczyć, że pomysłów na zorganizowanie przyjęcia weselnego jest bardzo dużo. Poniżej kilka najpopularniejszych propozycji.

Wiejskie wesele

Wiejskie wesele jest coraz mniej popularne. Większość osób zdecydowanie opowiada się za eleganckimi przyjęcia. Jednak nie da się zaprzeczyć, że tradycyjne, wiejskie przyjęcie ma swój urok. Zazwyczaj odbywa się w remizie. Nie ma tutaj mowy o eleganckich dekoracjach czy srebrnej zastawie. Najczęściej na stołach rozłożone są białe obrusy. Ewentualne ozdoby to żywe kwiaty i świece. Czasami nie ma wcale dekoracji, poza stołem Pary Młodej. Należy jednak dodać, że często stosowanymi ozdobami są balony oraz kolorowe wstążki. Sala taneczna i jadalna są połączone ze sobą. W menu znajdują się dania charakterystyczne dla polskiej kuchni – rosół, flaki, kotlety schabowe z ziemniakami i surówką, bigos, barszcz czerwony z uszkami, krokiety, pierogi. Wśród przystawek powinna znaleźć się sałatka jarzynowa, jajka z majonezem lub nadziewane pastą z pieczarek, pieczony schab z śliwką, galareta, śledzie. Nieodłącznym elementem takiego wesela jest wiejski stół. Znajdują się na nim pieczone mięsa, chleb, smalec, ogórki kiszone. Należy dodać kilka słów na temat muzyki. Orkiestra najczęściej gra przeboje z lat 80’ i 90’ XX wieku. Nie da się zaprzeczyć, że króluje disco polo. Często grane są również różne ludowe przyśpiewki. Cechą charakterystyczną wiejskiego wesela jest bardzo duża liczba gości. Wiele osobom wiejskie wesele przede wszystkim kojarzy się z tandetą. Nie da się zaprzeczyć, że kolorowe balony, wstążki, kiczowate ozdoby dają właśnie takie wrażenie. Mimo powszechnej niechęci często okazuje, że wiejskie wesele to bardzo dobra okazja do zabawy. To zjawisko można jednak w pewien sposób porównać do muzyki disco polo – wiele osób twierdzi, że jej nie słucha, a na imprezie okazuje się, że każdy ją zna i świetnie się przy niej bawi. Tak samo można spojrzeć właśnie na wiejskie wesele.

przyjęcie weselne

Bankiet

Bankiety to eleganckie i wytworne przyjęcia weselne. W ostatnim czasie są bardzo popularne. Każdy element przyjęcia jest bardzo mocno przemyślany. Charakter imprezy odzwierciedla również menu. Wśród dań znajdują się kołduny w rosole, zupa krem z brokułów, zupa gulaszowa, żurek na białej kiełbasie, łosoś na kremie kawiorowym, kotlety cielęce z kopytkami ze szpinaku, węgorz wędzony, szynka parmeńska podana z melonem, tatar z pstrąga, krewetki, rolada drobiowa. Bankiety odbywają się zazwyczaj w restauracjach. Na stołach znajdują się piękne ozdoby, kwiaty, świece. Każdy element do siebie pasuje. Nawet kolor zasłon znajdujących się w oknach. Tutaj należy wspomnieć kilka słów o muzyce. Zazwyczaj grane są utwory klasyczne, np. walc wiedeński. Nie da się zaprzeczyć, że bankiet to bardzo uroczyste przyjęcie. Państwo Młodzi powinni być odpowiednio ubrani. Pan Młody może pokusić się o założenie fraku lub smokingu. Na takie przyjęcie na pewno nie będzie pasował garnitur sportowy.

Wesele z wybranym motywem

To w ostatnim czasie bardzo popularne rozwiązanie. Wybranym motywem może być kolor, kwiat, kraj. Bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy były podporządkowane wybranemu motywowi. Głównie chodzi tutaj o wystrój sali i wszelkie inne dekoracje. Jeśli chodzi o organizację wesela z motywem danego kraju, np. Grecji czy Hiszpanii to warto jest zastanowić się na wpleceniem do menu typowych dań dla tego państwa. Warto jest zadbać również o dobór odpowiednich zabaw, muzyki. Nie da się zaprzeczyć, że największe możliwości daje wybór motyw z danym krajem.

Przyjęcie

Tutaj opisane zostanie przyjęcie, a właściwie obiad zamiast wesela. Zazwyczaj wśród gości znajduje się wyłącznie najbliższa rodzina oraz przyjaciele. Zabawa nie trwa zbyt długo – około trzech, czterech godzin. Małżonkowie zazwyczaj organizują takie przyjęcie w restauracji. Najczęściej rezygnują z usług fotografa czy kamerzysty, zespołu muzycznego. Ewentualnie na imprezie obecny jest DJ. Należy również wskazać, że nie są wybierane żadne dodatkowe dekoracje (zakładając, że w restauracji znajdują się już ozdoby). Również nie są organizowane zabawy. Menu składa się z obiadu i kilku przystawek. Przyjęcie może być bezalkoholowe. Nie da się zaprzeczyć, że jest to jeden z najtańszych rodzajów wesel. Ponadto przygotowania narzeczonych kończą się na zarezerwowaniu stolików, określeniu menu, zakupieniu odpowiednich strojów oraz dopełnieniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele. Taki poczęstunek charakterystyczny jest dla ślubów cywilnych.

Zdjęcia: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*