wesele sponsorowane
Pomysł na ślub Porady ślubne

Wesele sponsorowane

Marzysz o pięknym weselu, zaproszeniu wielu gości, ale Twoje środki finansowe nie pozwalają na organizacje takiej uroczystości? Pomyśl o organizacji wesela sponsorowanego. To z pewnością fantastyczne rozwiązanie, które pozwoli na przygotowanie ślubu z marzeń. Co ważniejsze – być może w całe przedsięwzięcie nie będziesz musiała zainwestować ani złotówki. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Poniżej wyjaśnimy krok po kroku o organizacji takiego przyjęcia weselnego.

Czym jest wesele sponsorowane?

Wesele sponsorowane to nic innego, jak przyjęcie które finansują zewnętrzni sponsorzy w zamian za możliwość reklamowania firmy na weselu. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla narzeczonych oraz firmy sponsorującej przedsięwzięcie. Jednak sama organizacja takiego przyjęcia weselnego może okazać się dość skomplikowana. Z pewnością najtrudniejsze będą poszukiwania sponsorów.

Wesele sponsorowane, czyli za darmo?

Wesele sponsorowane może z pozoru wydawać się idealnym rozwiązaniem. Niestety nie do końca tak jest. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że sponsorzy przeznaczają wyłącznie określoną sumę pieniędzy na organizację przyjęcia. Często oznacza to, że wystarczy wyłącznie na pokrycie niektórych wydatków. Nie można z góry założyć, że wszelkie wydatki związane z ślubem pokryje sponsor. W praktyce okazuje się, że trzeba poszukać przynajmniej kilku firm, które będą finansować wesele. To również nie oznacza, że pieniądze wystarczą na pokrycie wszystkich wydatków. Należy przygotować się na to, że część kosztów trzeba będzie opłacić samemu. Ponadto należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pozyskanie sponsorów może okazać się bardzo trudne. Należy nastawić się, że większość firm negatywnie zareaguje na taką inicjatywę. Dobrym sposobem może okazać się szukanie sponsorów poprzez lokalne radio czy telewizję. Dzięki temu firmy same mogą zacząć zgłaszać się z ofertą. Jednak i to rozwiązanie ma swoje wady. Niektóre rozgłośnie mogą zażądać zapłaty za czas na antenie. Częściej jednak zdarza się tak, że narzeczeni za darmo mogą zareklamować swój pomysł.

Miejsce na reklamę

Firma będzie sponsorować wesele pod warunkiem, że na przyjęciu w widocznym miejscu umieszczona zostanie reklama. Można również spotkać się z wymogiem wygłoszenia podziękowań dla firmy, która sponsoruje wesele. Niektóre zaproszone osoby mogą być zaskoczone reklamami na przyjęciu. W Polsce takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Przede wszystkim dlatego, że wesela sponsorowane to dość nowy trend. Zupełnie inaczej jest w zachodniej części Europy. W niektórych państwach takie wesela nie są już żadnym zaskoczeniem. Gdzie powinna znajdować się reklama? Wyróżnić można wiele odpowiednich miejsc – na zaproszeniach, serwetkach, winietkach, zawieszkach, obrusie, menu,  samochodzie. Ponadto firma może zażądać umieszczenia dużych bannerów przy wejściu do sali weselnej lub na sali tanecznej, jadalnej.

Organizacja wesela sponsorowanego krok po kroku:

  • sporządzenie listy potencjalnych firm, które będą sponsorować wesele: warto jest poszukać małych, lokalnych przedsiębiorstw. Należy pamiętać o tym, że duże i znane firmy raczej nie zgadzają się na sponsoring. Przede wszystkim dlatego, że nie potrzebują dodatkowej reklamy. Zupełnie inaczej jest z nowo powstałymi firmami, które dopiero co zaczynają działać na rynku. W ich przypadku taka reklama może okazać się strzałem w dziesiątkę.
  • skontaktowanie się z firmą: przedstawienie swojej oferty. Nie należy zrażać się, jeśli kilka firm zareaguje negatywnie na taką propozycję. Z pewnością znajdzie się i taka, która będzie zainteresowana propozycją. Najważniejsze jest odpowiednie podejście i nastawienie na ewentualne negatywne odpowiedzi, które mogą się pojawić.
  • opracowanie warunków dotyczących sponsorowania przyjęcia oraz miejsca umieszczenia ewentualnych reklam. To czas na prowadzenie negocjacji z przedstawicielem firmy zainteresowanej współpracą. Najważniejsze jest dojście do konsensusu oraz ustalenie zasad, które będą odpowiadać obu stronom. Można również dopytać o ewentualne rabaty na usługi, które świadczy dana firma.

Czy wesele sponsorowane to dobre rozwiązanie?

Nie da się zaprzeczyć, że takie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. W  niektórych przypadkach można spotkać się z falą krytyki ze strony gości. Z pewnością wiele osób będzie przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Na pewno znajdą się i takie osoby, które uznają, że to fantastyczna inicjatywa oraz idealny sposób na organizację wymarzonego ślubu. Jednak ostateczna decyzja należy do narzeczonych. Z pewnością warto jest rozważyć możliwość zorganizowania wesela sponsorowanego.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*