suknie ślubne
Inspiracje ślubne Panna Młoda Suknie ślubne

Wybieramy suknie ślubne

Każda kobieta chce podczas swojego ślubu wyglądać i czuć się wyjątkowo. Wybór odpowiedniej sukni ślubnej jest niezwykle ważny. Należy zwrócić szczególną uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim chodzi o wykończenia, sposób szycia, materiał oraz ciężar sukni.

Fasony sukien ślubnych

Wyróżnić można wiele różnych fasonów sukien ślubnych:

 • model klasyczny: są to suknie jednoczęściowe, które zazwyczaj rozszerzają się na wysokości bioder. Góra jest dopasowana do ciała. Za cechę charakterystyczną można uznać brak rękawów,
 • model princessa: najprościej mówiąc jest to suknia w stylu księżniczki. Góra mocno przylega do ciała, suknia rozszerza się w okolicach bioder. Należy zwrócić uwagę na fakt, że przy suknia klasycznych dół rozszerza się delikatnie, natomiast w przypadku princess bardzo mocno,
 • model rybka: suknia ta mocno przylega do ciała i rozszerza się dopiero na wysokości kolan. Jest jednoczęściowa. Występuje z rękawami lub bez,
 • model empire: jest to prosta suknia, może lekko rozszerzać się ku dołowi. Posiada odcięcie pod biustem,
 • model „litera A”: jest to fason, który rozszerza proporcjonalnie rozszerza się ku dołowi, tworząc literę „A”,
 • model prosty: są to suknie, które rozszerzają się ku dołowi.

Fasony sukien ślubnych szczególnie pasują do określonych sylwetek. Poniżej zestawienie, jakie modele pasują do kobiet, które mają figurę:

 • gruszki – fason w „literę A”, princessa, modele klasyczne,
 • jabłka – fason empire, w „literę A”,
 • kolumna – fason princessa, empire, modele klasyczne,
 • kielich – fason princessa, klasyczny,
 • klepsydra – rybka, empire, klasyczny, princessa.

Oczywiście każda kobieta powinna indywidualnie dopasowywać suknię ślubną. Powyżej wypisane zostały jedynie główne wskazania.

suknie ślubne

Materiały na suknię ślubną

Można wyróżnić naprawdę wiele materiałów, z których może zostać uszyta suknia ślubna. Przede wszystkim jest to jedwab, atłas, tiul, organdyna, tafta, szyfon, żakard. Należy zwrócić uwagę na fakt, że moda bardzo szybko się zmienia. Kiedyś modne były atłasy i tiule. Teraz moda się zmieniła. Najbardziej trendy są lekkie materiały. Jednak nie da się zaprzeczyć, że cały czas królują suknie wykonane z łączonych materiałów, jak na przykład satyna z organdyną. Należy dobrze zastanowić się nad wyborem materiału, z którego będzie wykonana suknia ślubna. Przede wszystkim chodzi o fakt, że niektóre mogą wywoływać podrażnienia na skórze. Szczególnie chodzi tutaj o zakończenia górnej części sukni ślubnej. Ponadto bardzo ważne jest, aby suknia była lekka. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. W końcu trzeba będzie przetańczyć w niej całą noc.

Pierwsza przymiarka

Do pierwszej przymiarki należy odpowiednio się przygotować. W końcu to sprzedawczyni będzie pomagała w założeniu sukni ślubnej. Warto jest mieć na sobie odpowiednią bieliznę. Głównie chodzi tutaj o biustonosz i majtki. Należy mieć ze sobą odpowiednie buty. Oczywiście nie są niezbędne do przymierzenia sukni, ale tylko w taki sposób da się określić, jak układa się suknia. Podczas pierwszej przymiarki warto jest wybierać różne fasony. W ten sposób można zawężyć późniejszy wybór.  Należy pamiętać o tym, że pierwsze mierzenie to dopiero początek. Trzeba przynajmniej kilka razy odwiedzić salon mody ślubnej, aby móc podjąć ostateczną decyzję. Bardzo istotne jest, aby pozostawić sobie wystarczająco dużo czasu. Między kolejnymi wizytami powinno to być kilka dni.

Gdzie można kupić suknię ślubną?

Przede wszystkim należy wskazać, że suknię można kupić nie tylko w salonie mody ślubnej. Wyróżnić należy o wiele więcej możliwości. Przede wszystkim chodzi o wskazanie sukien ślubnych szytych na zamówienie przez krawcową, modeli używanych i wypożyczalni. Są to fantastyczne alternatywy dla sukien z salonów. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Suknie ślubne z salonu

W każdy mieście znajduje się przynajmniej kilka salonów ślubnych. Znaleźć tam można wiele różnych fasonów sukien ślubnych – zaczynając od prostych modeli, po rybki czy księżniczki. Można powiedzieć, że każda przyszła Panna Młoda znajdzie coś odpowiedniego. Tak jak zostało to wskazane wcześniej, należy udać się na przynajmniej kilka przymiarek. Podczas pierwszej warto jest zawęzić krok poszukiwań poprzez wybranie najbardziej odpowiedniego fasonu. Później będzie już tylko łatwiej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że do ceny sukni ślubnej często jest wliczony również koszt późniejszych poprawek krawieckich. Należy powiedzieć o jeszcze jednej kwestii. Przynajmniej raz do roku w salonach ślubnych organizowane są wyprzedaże. W tym okresie można kupić suknie w bardzo atrakcyjnych cenach. Obniżki sięgają nawet 50%.

Suknie ślubne szyte na miarę

Wiele przyszłych Pań Młodych decyduje się zakup sukni ślubnej uszytej przez krawcową. Inspiracji najczęściej szukają w Internecie. Oczywiście jest to dobry pomysł. Należy jednak zauważyć, że taką suknię ślubną po raz pierwszy można będzie zamierzyć dopiero po uszyciu. Oczywiście możliwe będzie wprowadzenie drobnych zmian, jednak nie da się zmodyfikować wybranego fasonu. Okazuje się, że to bardzo istotna kwestia. Należy zauważyć, że nie zawsze to, co idealnie leży na modelce, będzie tak samo wyglądać na nas. Wręcz przeciwnie. Głównie chodzi tutaj o sylwetkę. Jak zostało to wskazane na początku opracowania, można wyróżnić konkretnego fasony, które będą bardziej lub mniej pasować do danej figury. Jednak jest to wyłącznie wiedza teoretyczna. Obiektywnej oceny można dokonać dopiero po założeniu sukni. Może okazać się tak, że już po jej uszyciu stwierdzimy, że jednak nam nie odpowiada. Oczywiście nie można winić z tego powodu krawcowej. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest kupienie nowej sukni ślubnej.

Używane suknie ślubne

Pierwszą kwestią, którą należy omówić jest cena. Oczywiście jest o wiele niższa od kosztów zakupu nowej sukni. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że trzeba będzie doliczyć do niej wydatki związane z praniem czy ewentualnymi przeróbkami krawieckimi. W praktyce okazuje się, że łączny koszt zakupu używanej sukni ślubnej jest dość wysoki. Należy jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj używane suknie wcale nie są zniszczone. W końcu była założona tylko jeden lub dwa razy. Jednak należy się dokładnie jej przyjrzeć przed zakupem. Przede wszystkim chodzi o dół sukni. Może okazać się, że jest lekko podarty. Ponadto warto jest zwrócić uwagę na materiał. Należy poszukać ewentualnych plam.

Wypożyczalnia sukien ślubnych

Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą kupować nowej sukni ślubnej. Wypożyczeni sukni ślubnej jest tanim rozwiązaniem. W cenie zazwyczaj są ujęte koszty prania czy poprawek krawieckich. Jednak należy wspomnieć również o minusach wypożyczania sukni. Przede wszystkim chodzi o to, że praktycznie przez cały czas trzeba będzie pilnować, aby suknia nie porwała się, czy poplamiła. Przed jej oddaniem trzeba będzie przekazać suknię do pralni. W przeciwnym razie może zostać nie przyjęta. Ponadto w przypadku dość znacznych zniszczeń może okazać się, że trzeba będzie za nią zapłacić. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, ale niestety tak również może się stać.

Z kim udać się na zakupy?

Suknię ślubną powinno się kupować razem z przyjaciółką, mamą czy siostrą. Ich rady z pewnością będą bardzo pomocne. Niektóre kobiety decydują się na zakupy razem z przyszłym mężem. Zgodnie z przesądem może to przynieść pecha. Jednak coraz mniej osób zwraca na to uwagę. O opinię warto jest zapytać sprzedawczynię w salonie. W końcu jej opinia z pewnością będzie obiektywna.

Kiedy powinno się kupować suknię ślubną?

Najlepszy termin to 3 lub 4 miesiące przed ślubem. Należy przygotować się na to, że trzeba będzie kilka razy udać się do salonu. Ostatnie poprawki powinny być wykonane nie wcześniej niż tydzień przed ślubem. Bardzo często zdarza się tak, że przyszła Panna Młoda traci kilka kilogramów. Przede wszystkim przez stres. W takim przypadku konieczne okazuje się zmniejszenie rozmiaru sukni.

Najbardziej oryginalne rozwiązania

Na sam koniec warto jest dodać kilka słów na temat oryginalnych rozwiązań. Przede wszystkim chodzi tutaj o krótkie suknie ślubne lub kolorowe. Zazwyczaj Panny Młode decydują się na długie, białe modele.  Jednak nie zawsze tak jest. Oryginalne rozwiązania z pewnością będą bardzo ciekawe. Trzeba tylko uważać, aby nie wyglądać śmiesznie. W końcu ślub bierze się raz w życiu, a Panna Młoda powinna wyglądać stosowanie do okazji. W kolekcjach znanych projektantów znaleźć można bardzo odważne rozwiązania, czarne suknie ślubne, odkrywające dużą część ciała. Przed zakupem takiego modelu trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Oryginalność łatwo jest pomylić z kiczem.

Dodatki do sukni ślubnej

Mówiąc o sukniach ślubnych trudno jest nie wspomnieć o dodatkach. W zasadzie to są jej integralną częścią. Bardzo ważny jest końcowy efekt. W końcu Panna Młoda będzie zachwycać nie tylko suknią, ale również fryzurą czy makijażem. Bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy stylizacji do siebie pasowały. Przede wszystkim chodzi o to, aby Panna Młoda zachwycała swoim wyglądem. Suknia powinna podkreślać sylwetkę i jej walory, makijaż urodę. 

Zdjęcia: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*