wesele
Porady ślubne Przygotowania do ślubu

Jak zorganizować szybkie wesele?

Nie wszystkie pary przez dwa lub trzy lata planują podjęcie decyzji o ślubie. Niektóre podejmują decyzje bardzo spontaniczne. Jak zorganizować taki ślub i wesele?

Określenie budżetu

Pierwszą rzeczą, jaką powinni zrobić narzeczeni to określenie budżetu, jakim dysponują. Jest to dość istotna kwestia. W zasadzie bez tej informacji nie da się podjąć żadnych następnych decyzji. Warto jest również zapytać rodziców, czy nie chcieliby wesprzeć takiej inicjatywy. Po określeniu środków finansowych należy zastanowić się nad listą gości. Oczywiście przede wszystkim należy pamiętać o najbliższej rodzinie i przyjaciołach.

Wybranie terminu

Należy zastanowić się nad tym, kiedy odbędzie się ślub i przyjęcie. Trzeba jednak zostawić sobie trochę czasu na przygotowania. Przynajmniej trzy miesiące. Jest to istotna kwestia. W końcu ślub wiąże się z koniecznością załatwienia wszystkich formalności. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wybrany termin nie będzie już zajęty. Głównie chodzi o dom weselny. Szczególnie napięty okres to lato i wiosna. W końcu to właśnie w tym czasie najwięcej par decyduje się na ślub.

wesele

Wynajęcie sali weselnej

Jest to pierwsza rzecz, którą powinni zrobić narzeczeni. Należy wybrać salę weselną i zarezerwować termin. Tutaj trzeba wskazać kryteria, które są istotne podczas wybierania domu weselnego:

  • cena,
  • wielkość sali,
  • rozmieszczenie pomieszczeń,
  • klimatyzacja,
  • jakość podawanego jedzenia.

Są to wyłącznie najważniejsze kwestie. Po podjęciu decyzji trzeba będzie podpisać umowę przedwstępną o wynajęciu sali weselnej. Wtedy też trzeba będzie wpłacić zadatek.

Przygotowanie niezbędnych dokumentów

Po podjęciu decyzji o chęci zawarcia związku małżeńskiego należy rozpocząć załatwiać wszystkie formalności. Wszystko jednak zależy od wybranego rodzaju ślubu. W Urzędzie Stanu Cywilnego wymagane będą ważne dowody tożsamości małżonków. Natomiast do kościoła należy dostarczyć świadectwa chrztu, świadectwa bierzmowania, zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego, zaświadczenie o uczestnictwie w spotkaniach w poradni rodzinnej. Jeśli ślub będzie konkordatowy należy dodatkowo dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Na koniec należy dodać, że większość zaświadczeń ważna jest wyłącznie trzy miesiące. Nie należy więc wcześniej występować o ich wydanie.

Zaproszenie gości

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaprosić gości. Najlepiej jest to zrobić od razu po zarezerwowaniu terminu. Jednak wcześniej należy zamówić zaproszenia. Tutaj również warto jest poruszyć kilka kwestii. Przede wszystkim chodzi o treść na zaproszeniach. Najważniejsze jest, aby nie było żadnych błędów. Ponadto trzeba będzie wybrać określony wzór. Zaproszenie może być eleganckie i poważne lub zabawne.

Kamerzysta, fotograf, zespół weselny

Jeśli wesele organizowane jest w bardzo krótkim czasie to może okazać się, że trudno będzie znaleźć odpowiedniego kamerzystę czy fotografa. Tak samo jest z zespołem muzycznym. W związku z tym istotne jest, aby poszukać ich jak najwcześniej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Głównie chodzi o:

  • cenę,
  • portfolio,
  • doświadczenie,
  • sprzęt, jakim dysponują – głównie chodzi tutaj o fotografa oraz kamerzystę.

Po podjęciu decyzji o współpracy z wybranym kamerzystą, fotografem czy zespołem muzycznym należy podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek.

Wynajęcie samochodu

Jest to również bardzo istotna kwestia. Należy wybrać określony model samochodu i podpisać umowę o wynajęciu. Tutaj bardzo ważne jest ustalenie, jak obliczany jest łączny koszt wynajmu. Może to być stawka godzinowa lub stawka godzinowa i dodatek za każdy kilometr. To bardzo istotna kwestia. Ponadto należy dowiedzieć się, czy samochód będzie ustrojony.

Zakup sukni ślubnej i garnituru

W zasadzie wcale nie trzeba poświęcać dużo czasu na zakup sukni ślubnej czy garnituru. W końcu w salonach mody ślubnej dostępnych jest mnóstwo różnych fasonów i wzorów. Wszystko zależy od gustu narzeczonych. W zasadzie okazuje się, że może wystarczyć kilka dni na zakup. Oczywiście bardziej skomplikowana jest kwestia, w przypadku gdy suknia ślubna będzie szyta przez krawcową. Na taką inicjatywę potrzeba będzie o wiele więcej czasu. Należy również pamiętać o wybraniu odpowiednich dodatków do sukni ślubnej czy garnituru. Przede wszystkim należy mieć na względzie, że wszystko powinno do siebie pasować. Należy dokładnie przemyśleć swoją stylizację. Oczywiście trzeba też będzie zastanowić się nad makijażem oraz fryzurą.

Czy da się zorganizować ślub w trzy miesiące?

Oczywiście można zorganizować ślub w tak krótkim czasie. Jednak należy liczyć się z tym, że znalezienie domu weselnego, kamerzysty czy zespołu muzycznego może być niezwykle skomplikowane. Głównie chodzi o fakt, że terminy mogą być już pozajmowane. Jednak nie jest to dużą przeszkodą. Ponadto należy zauważyć, że organizacja ślubu wiąże się z naprawdę wieloma obowiązkami. Ślub to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w życiu. Należy dokładnie zastanowić się, czy warto jest spieszyć się z jego organizacją.

Zdjęcia: pixabay.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*